Lider mükemmeliyetçiliğinin çalışan tutkunluğu ve iş performansı ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between leaders' perfectionalism and employee engagement and job performance
- Tez No: 702023
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF ÖZGE ERBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Araştırmanın amacı lider mükemmeliyetçiliğinin çalışan tutkunluğu ve iş performansı ile ilişkisini araştırmaktır. Araştırma İstanbul ilinde çalışan beyaz yakalı 353 özel sektör çalışanı ile birlikte yürütülmüştür. Çalışmada APS Mükemmeliyetçilik Ölçeği, UWES Çalışmaya Tutkunluk Ölçeğinin Türkçe versiyonları kullanılmıştır. Araştırma sonucunda çalışan tutkunluğuyla performans arasındaki ilişkide lider mükemmeliyetçiliğinin düzenleyici rolü bulunmadığı görülmüşken, uyumlu mükemmeliyetçi özelliklere sahip liderlerin çalışan tutkunluğu ve iş performansı üzerinde pozitif etkileri olduğu sonucuna varılmıştır. Çalışan tutkunluğu ve performans arasında yapılan çeşitli çalışmalara ek olarak, lider mükemmeliyetçiliği ile çalışan tutkunluğunun, iş performansı üzerindeki olası etkileşim etkisinin araştırılmış olmasının, literatüre kazandırılmış yeni bir sonuç olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is examine the relationship between leaders' perfectionalism and employee engagement and job performance . This study is applied to 353 white color employees working in private sector companies in İstanbul. According to the study, it is found out that there is no moderator effect of leaders' perfectionalism in the relationship between employee engagement and job performance, hence leaders who carries adaptive perfectionalism characteristics positively affects the wor engagement and job performance of the emplooyees. Besides various studies revealing the relationship between employee engagement and job performance, it is considered that investigation of the interaction effect of leadership perfectionalism and employee engagement on job performance would contribute to the literature as a new consequence.