Factors contributing to the risk of airline pilot and crew fatigue
Hava taşımacılığında pilot ve kabin ekibi yorgunluğuna neden olan riskler ve faktörler
- Tez No: 702040
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT HACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hava Taşımacılığı Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Uçuş ve yer ekiplerinin“yorgun”olduğu söylemi havacılığa aşina olmayan bazı kişiler tarafından hafife alınmaktadır. Her profesyonel grubun kendi stresi ve yorgunluğu vardır ve ciddiye alınmalıdır; ancak uçuş ekiplerinin stres ve yorgunluğuna verdiğimiz önem, uçak kazalarında ana aktör olabilmeleri için kritik noktalarda olmalarıdır. Yorgunluk kavramı genellikle kas ağrıları, güç kaybı ve yoğun fiziksel aktiviteden kaynaklanan düşük performans ile eşleştirilir. Bu durum“Yorulmak”ve“Tükenmek”sözcüklerine uymaktadır. Ancak“Yorgunluk”kavramı içerisinde yorgunluk ve tükenmişlikten daha önemli olan zihinsel ve psikolojik yorgunluk unsurları da bulunmaktadır. Bu unsurların açık ve örtük sonuçları; dikkatsizlik, unutkanlık, zamanlama ve karar verme hataları, tahammülsüzlük, sinirlilik, vb. olmaktadır. Bir pilotun veya uçuş görevlisinin vücudu yeterince dinlenmemiş, uyuyamamış ve beyninin tazelenememiş olması durumunda güvenli bir iş yapması beklenemez. Yorgunluk, sürekli faaliyetler, yetersiz dinlenme, uykusuzluk ve düzensiz çalışmanın sonucudur. Yorgunluğun bilinen sonuçları tepki süresinin yavaşlaması, ayrıntılara olan ilginin azalması, problem çözmede güçlük, kişisel enerji ve motivasyon eksikliği, iletişim sorunları ve görevini gerektirdiği şekilde yerine getirememedir.
Özet (Çeviri)
The rhetoric that flight and ground crews are“tired”is taken lightly by some people unfamiliar with aviation. Every professional group has its own stress and fatigue and should be taken seriously; However, the importance we attach to the stress and fatigue of flight crews is that they are at critical points so that they can be the main actors in flight accidents. The concept of fatigue is often equated with muscle aches, loss of strength and decreased performance resulting from intense physical activity. This situation fits with the words“Tiredness”and“Exhaustion”. However, within the concept of“Fatigue”, there are also mental and psychological fatigue elements that are more important than fatigue and burnout. Their explicit and implicit consequences; carelessness, forgetfulness, timing and decision-making mistakes, intolerance, irritability, etc. A pilot or flight attendant cannot be expected to do a safe job if his/her body has not rested sufficiently, has not been able to get sleep and refresh his/her brain. Fatigue is the result of constant activities, insufficient rest, lack of sleep, and irregular work. The known consequences of fatigue are slowing down of reaction time, reduced attention and attention to details, difficulty in solving problems, lack of personal energy and motivation, communication problems, and inability to perform as required by the task.