The impact of gen Z's life-style congruence on brand loyalty and wom in restaurant industry
Z kuşağında değerlerinin ve marka sadakatinin ağızdan ağıza iletişime olan etkisi
  1. Tez No: 702039
  2. Yazar: CEREN KALELİOĞLU AYKAÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmanın amacı Z jenerasyonunun yaşam tarzı uyumunun marka sadakati ve ağızdan ağıza iletişim üzerindeki etkisini restoran sektörü içerisinde ölçmektir. Bu amaç doğrultusunda; yaşam tarzı uyumu, benlik – marka uyumu, marka sadakati, müşteri genel kalite algısı ve çevrimiçi ve çevrim dışı ağızdan ağıza iletişimi ölçmek üzere 38 sorudan oluşan bir anket oluşturulmuştur. Anket 269 katılımcı tarafından yanıtlanmıştır. Çalışmada beş hipotez ve bu hipotezlerin ışığında oluşturulan model bulunmaktadır. Anket yöntemi ile toplanan veriler SPSS program ile değerlendirilmiştir. Güvenilirlik ve regresyon analizi sonucunda ortaya çıkan bulgular aşağıdaki gibidir; Z kuşağı yaşam tarzı uyumu, genel kalite algısı, hizmet kalitesi ve fiyat ile pozitif ilişkilidir. Benlik – Marka ilişkisi, müşterinin genel kalite algısı, hizmet kalitesi ve fiyat ile arasında pozitif bir ilişki olduğu bulundu. Hizmet kalitesi, marka sadakati ile pozitif olarak ilişkilidir. Fiyat ve marka sadakati arasında herhangi bir ilişkiye rastlanmamıştır. Marka sadakati ve çevrimiçi ve çevrimdışı ağızdan ağıza iletişim arasında pozitif yönlü iletişim gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to present, the impact of life-style congruence on brand loyalty and Wom, Gen Z perspective in restaurant industry. In accordance with this purpose, the survey includes 38 questionnaires prepared to evaluate: life-style congruence, self-brand connection, customer overall quality perception, brand loyalty and Wom. There are 269 participants answer the survey. In the study there are five hypotheses and the model created with the help of those hypotheses. Data collected with survey method and results are evaluated with SPSS program. This study tries to investigate the self-brand connection and lifestyle congruence differences based on generation and also how it will affect brand loyalty and Wom. As a result of reliability and regression analysis, the findings are as follows; Generation Z life-style congruence is positively related with customer overall quality perception, service quality, perceived quality, and price. Self-brand connection is positively related with customer overall quality perception, service quality, perceived quality, and price. Service quality is positively related with brand loyalty. There is no relation is found between price and brand loyalty. Brand loyalty is positively related with in person (offline) and e-Wom.