Organizational safety climate, precondition for unsafe acts and unsafe acts of Turkish commercial airline pilots
Kurum güvenlik iklimi, emniyetsiz davranışların önkoşulları ve Türk ticari hava yolu pilotlarının emniyetsiz davranışları
- Tez No: 439110
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKER ÖZKAN, YRD. DOÇ. DR. BAHAR ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sivil Havacılık, Ulaşım, Psychology, Civil Aviation, Transportation
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışmanın amacı kurum güvenlik iklimi, emniyetsiz davranışların önkoşulları, özellikle algılanan stres, kontrol odağı, risk algı ve ekip kaynak yönetimi eğitiminin davranışsal belirteçleri ve pilotların emniyetsiz davranışları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Her ne kadar emniyetsiz davranışların kazalara etkisi yıllardır araştırılsa da bu davranışlar, öncülleri ve bunlara katkı yapan etmenler arasındaki ilişkiyi inceleyen bir araştırma yapılmamıştır. Bu çalışmaya, 155 hava yolu pilotu katılım sağlamıştır. Katılımcıların yaş aralığı 21 ve 62 arasında değişmektedir. Pilotların emniyetsiz davranışlarını ölçmek amacıyla, Hava Yolu Pilotları Davranış Envanteri geliştirilmiştir. Algılanan stres, pilotlara normal uçuş durumlarındaki stres seviyelerini derecelendirmeleri istenerek ölçülmüştür. Kontrol odağı, risk algısı ve ekip kaynak yönetiminin davranışsal belirteçlerini ölçmek amacıyla, Uçuş Emniyeti Kontrol Odağı ölçeği (Hunter, 2002), Risk Algısı-Kendi ve -Diğerleri ölçekleri (Hunter, 2006) ve Emniyetli Operasyon Davranışları ölçeği (You, Li ve Han, 2013) Türkçeye adapte edilmiştir. Kurum güvenlik iklimini ölçek amacıyla ise Uçuş Güvenlik İklimi ölçeği (Evans, Glendon ve Creed, 2007) Türkçeye adapte edilmiş ve kullanılmıştır. Çalışma değişkenleri arasındaki ilişkiler, İnsan Faktörü Analizi ve Sınıflama Sistemi modeli çerçevesinde incelenmiştir. Bu çalışma, bilindiği kadarıyla hem Türk hava yolu pilotları ile yapılan hem de ticari hava yolu pilotlarının davranışları ve bu davranışların öncülleri arasındaki ilişkiyi İnsan Faktörü Analizi ve Sınıflandırma Sistemi modeli çerçevesinde inceleyen ilk çalışmadır. Bulguların değerlendirilmesi, çalışmanın olası katkıları, limitasyonları ve gelecek araştırmalar için öneriler literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the current study is to investigate the relationship between organizational safety climate, preconditions for unsafe acts, particularly perceived stress, locus of control, risk perception and behavioral markers of Crew Resource Management (CRM) training, and unsafe acts of airline pilots among Turkish sample. Although unsafe acts got attention through years to analyze accident causation, there has been no study to investigate the relationship between unsafe acts, their antecedents and contributors. 155 airline pilots participated in the present study. The age range of the pilots was between 21 and 62. To measure unsafe acts of the pilots, Airline Pilot Behavior Inventory was developed. Pilots perceived stress was measured by asking them to rate their stress level in normal flight conditions. To measure preconditions for unsafe acts Aviation Safety Locus of Control scale, Risk Perception-Self and -Other scales and Safety Operation Behavior scales were adapted into Turkish. To measure safety climate, Aviation Safety Climate Scale was adapted into Turkish. The relationships between study variables were examined based on the Human Factor Analysis and Classification System framework. The present study is the first study to examine the relationship between unsafe acts of commercial aviation pilots and their antecedents and contributors. Evaluations of the findings, possible contributions of the study and limitations and possible suggestions for future research were discussed in the light of the literature.