Hepatopankreatobiliyer kanserlerde büyüme faktörlerinin ve dolaşan kanser hücrelerinin prognozla ilişkisi
The prognostic significance of growth factors and circulating tumor cells in patients with hepatopancreatobiliary cancer
  1. Tez No: 741439
  2. Yazar: İLKAY TUĞBA ÜNEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ÖZTOP, PROF. DR. YASEMİN BAŞBINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Onkoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel Onkoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Hepatopankreatobiliyer kanserlerin prognozu kötüdür ve hastalık yönetiminde kullanılabilecek prognostik belirteçler kısıtlıdır. Bu çalışmada, hepatopankreatobiliyer kanserli hastalarda büyüme faktörlerinin ve dolaşan kanser hücrelerinin (CTCs) prognozla ilişkisinin incelenmesi amaçlandı. Vasküler endotelyal büyüme faktörü (VEGF) ve hepatosit büyüme faktörü (HGF) serum düzeyleri ELISA testiyle ölçüldü. Periferik kandan CTCs izolasyonu için OncoQuick® testiyle yoğunluk gradyanlı santrifüjleme yapıldı. Zenginleştirilmiş örneklere akış sitometri analizi yapıldı. CD45 negatif ve EPCAM pozitif hücreler CTCs olarak tanımlandı. Çalışmaya hepatopankreatobiliyer kanserli 74 hasta alındı. Medyan VEGF ve HGF düzeyleri sırasıyla, 22.26 ng/mL ve 329.79 ng/mL saptandı. Metastatik hastalardaki HGF düzeyi, operabl hastalara kıyasla anlamlı olarak yüksek bulundu (198.58 vs. 467.38, p=0.004). Pankreatobiliyer kanser alt grubundaki 62 hastanın medyan HGF düzeyi 329.1 ng/mL tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Hepatopancreatobiliary cancers have poor prognosis and the valuable prognostic markers are very limited in the management of the disease. In this study, the aim was to research the relationship of growth factors and circulating tumor cells (CTCs) with the prognosis of patients with hepatopancreatobiliary cancer The serum levels of vascular endothelial growth factor (VEGF) and hepatocyte growth factor (HGF) were measured by ELISA test. Density gradient centrifugation with the OncoQuick® assay was performed for isolation of CTCs from peripheral blood. Enriched samples underwent flow cytometric analysis. The cells characterized by CD45 negative and EpCAM positive signals were defined as CTCs. This study included 74 patiens with hepatopancreatobiliary cancer. The median levels of the VEGF and HGF were 22.26 ng/mL and 329.79 ng/mL, respectively. In patients with metastatic disease, the levels of HGF were significantly higher comparing to patients with operable disease (198.58 vs. 467.38, p=0.004). The median HGF level was 329.1 ng/mL in the subgroup of 62 patients with pancreatobiliary cancer.