Açık kaynak istihbaratının askeri istihbaratta kullanımı: Haşdi Şabi örgütü üzerinde uygulama
Use of open source intelligence at military intelligence: An application on al-Hashd al-Shaabi
  1. Tez No: 702146
  2. Yazar: KAZIM MEHMET EROL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT AHMET ERKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İstihbarat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Açık Kaynak İstihbaratının (AKİS) istihbarat üretim sürecini desteklemede kıymetli bir vasıta olduğu bilinmektedir. Ancak, istihbarat topluluklarının Askeri İstihbarat üretim sürecinde AKİS'ten yeterli seviyede faydalandığını söylemek güç olacaktır. Diğer geleneksel toplama araçları ile riskli/tehlikeli faaliyetler ve yüksek mali kaynaklar kullanarak istihbarat elde etmek yerine, AKİS'in kullanılması; bir taraftan diğer istihbarat disiplinlerinde tasarrufa gidilmesini ve kaynakların önem sırasına göre kullanılmasını, diğer taraftan açık kaynakların sınırsız imkânlarından faydalanmayı sağlayacaktır. Hibrit savaşın askeri harekâtlarda etkisinin yoğun olarak görüldüğü günümüzde, askeri istihbarat çağa ayak uydurmak ve imkân/kabiliyetlerini geliştirmek durumunda kalmaktadır. Askeri İstihbarat denince ilk akla gelen istihbarat toplama teknikleri İnsan İstihbaratı, Sinyal İstihbaratı ve Görüntü İstihbaratı vasıtalarıdır. Ancak, 'en iyi istihbaratın gizli istihbarat olduğu' ön yargısı bir kenara bırakıldığında ve doğru yöntemlerle uygulandığında, Açık Kaynak İstihbaratı sadece diğer disiplinleri destekleyen bir vasıta değil, en az onlar kadar değerli bir disiplin olarak Askeri İstihbarata önemli katkılar sunabilmektedir. DEAŞ Terör Örgütü (TÖ)'nün Irak'ı işgal etmesi ve Irak Güvenlik Kuvvetlerinin dağılması neticesinde ortaya çıkan Haşdi Şabi oluşumu, hem Irak içerisinde hem de bölgede kontrol altına alınması sorunlu bir dinamik güç haline gelmiştir. Özellikle 2017'de DEAŞ TÖ'ne karşı zafer ilan edilmesinin ardından Haşdi Şabi unsurlarına yönelik konumlama, haritalama ve aktivite takibi ihtiyacı doğmuştur. Farklı ideoloji ve iltisaklara sahip, heterojen bir yapıda muhtelif bölgelerde faaliyet gösteren bahse konu örgüt ile ilgili askeri istihbarat elde etmek önemli kaynak tahsisi gerektirecektir. Farklı önceliklere yoğunlaşılan Irak'ta, AKİS kullanılarak, diğer vasıtaların sıklet merkezi herhangi bir kayba uğramadan ve diğer vasıtaların elde edemeyeceği seviyede Haşdi Şabi oluşumu hakkında istihbarat üretilebilecektir. Bu tez çalışmasının amacı belirli bir metot ile uygulamaya dökülen AKİS istihbarat çarkı, yöntem ve araçları sayesinde AKİS'in Askeri İstihbarat için değerli bir istihbarat disiplini olabileceğini uygulanacak model üzerinden göstermektir.
Özet (Çeviri)
The value of Open Source Intelligence to supplement intelligence production process has long been recognized. But it is hard to express that Intelligence Community benefit from Open Source Intelligence at desired level in the process of producing Military Intelligence. Using Open Source Intelligence, instead of other more dangerous and costly traditional intelligence-collection platforms to obtain intelligence, enables savings in other intelligence disciplines and provides using resources in order of importance, and on the other hand offers advantages of the unlimited benefits of open resources. As the impact of hybrid warfare has been seen in military operations nowadays, military intelligence has to keep up with that era and develop its potential and capabilities. When military intelligence is mentioned HUMINT, SIGINT and IMINT are thought as the primary collection platforms. Nevertheless, when the conception of 'best intelligence is the covert one' is left aside and when used with proper methods Open Source Intelligence can not only be a tool to supplement other disciplines, but also can be at least as valuable as they are in terms of military intelligence. Organization of the Hashd al-Shaabi, which emerged as the aftermath of DAESH Terorist Organization (TO)'s invasion of Iraq and the disintegration of the Iraqi Security Forces, has become a dynamic force difficult to be controlled both in Iraq and in the region. Especially, following the declaration of“victory”against DAESH TO in 2017 in Iraq, emerged the need for positioning, mapping and tracking activities of al-Hashd al-Shaabi. Obtaining military intelligence about the mentioned organization, which operates in various regions in a heterogeneous structure and have different ideologies and alliances, would require significant resource allocations. In Iraq, where intelligence efforts are focused on other priorities, via using Open Source Intelligence on al-Hashd al-Shaabi, we can produce intelligence better than other intelligence means can do and provide that without losing the center of gravity of other intelligence disciplines. The purpose of that thesis is to prove that Open Source Intelligence can be a valuable intelligence discipline for Military Intelligence by means of using a specific method to operate OSINT cycle, techniques and tools on the model handled.