Börülce bitkisinden (Vigna unguiculata) afinite tekniği kullanılarak peroksidaz enziminin saflaştırılması ve karakterizasyonu
Purification of peroxidase enzyme from cowpea (Vigna unguiculata) using affinity technique and, characterization study
  1. Tez No: 702150
  2. Yazar: ŞEYMA TAŞBAŞI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYKUT ÖZTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tez kapsamında amino benzohidrazid türevi moleküller tabanlı afinite kromatografisi tekniği kullanılarak börülce (Vigna unguiculata) peroksidaz enziminin ilk defa tek kademede saflaştırılması gerçekleştirildi ve enzimin biyokimyasal karakterizasyonu yapıldı. Sefaroz 4B-L-tirozin-4-amino-3-bromo-2-metilbenzohidrazid afinite jelinin kullanıldığı tek kromatografik adımda, %53,6 verime ve 91,6 kat saflaştırma katsayısına ulaşıldı. Elde edilen enzimin saflığını ve molekül ağırlığını belirlemek için yapılan SDS-PAGE'de 39 kDa'da tek bant gözlendi. Saflaştırmada ligand olarak kullanılan 4-amino-3-bromo-2-metilbenzohidrazid, 4-amino-3-bromo-5-florobenzohidrazid, 4-amino-3-bromo-5-klorobenzohidrazid ve 5-aminoizoftalohidrazid'in enzim ile etkileşimlerini analiz etmek için, her bir molekülün börülce POD üzerine inhibisyon etkisi incelendi ve saflaştırmada en etkili ligand olan 4-amino-3-bromo-2-metilbenzohidrazid için Ki değeri 970±130 µM olarak hesaplandı. Enzimin karakterizasyon çalışmaları kapsamında, enzim için optimum şartların; pH 6,0, iyonik şiddet 0,3 M ve 40 ºC olduğu bulundu. Ayrıca börülce POD'nin guaiakol, H2O2, 4-metilkatekol ve ABTS substratlarına olan ilgisini belirlemek amacıyla kinetik çalışmalar yapıldı ve bu substratlara ait KM değerleri sırasıyla 7,21 mM, 17,03 mM, 7,28 mM ve 49,21 mM olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a single step purification of cowpea (Vigna unguiculata) peroxidase enzyme was carried out for the first time by using amino benzohydrazide derivative molecules-based affinity chromatography technique and biochemical characterization of the purified enzyme was performed. 53,6% yield and 91,6 purification fold were achieved in a single chromatographic step using Sefaroz 4B-L-tyrosine-4-amino-3-bromo-2-methylbenzohydrazide affinity gel. A single band at 39 kDa was observed in SDS-PAGE performed to determine the purity and molecular weight of the obtained enzyme. To analyze the interactions of 4-amino-3-bromo-2-methylbenzohydrazide, 4-amino-3-bromo-5-fluorobenzohydrazide, 4-amino-3-bromo-5-chlorobenzohydrazide and 5-aminoisophthalohydrazide used as ligands in purification with the enzyme, the inhibition effect of each molecule on cowpea POD was assayedand the Ki value for 4-amino-3-bromo-2-methylbenzohydrazide, the most effective ligand in purification, was calculated as 970±130 µM. Within the scope of enzyme characterization studies, optimum conditions for enzyme; It was found that the pH was 6,0, the ionic strength was 0,3 M and the temperature was 40 ºC. Additionally, kinetic studies were carried out to determine the affinity of cowpea POD with guaiacol, H2O2, 4-methylcatechol and ABTS substrates, and the KM values of these substrates were calculated as 7,21 mM, 17,03 mM, 7.28 mM and 49,21 mM, respectively.