Effects of organizational climate on sustainable competitiveness and performance of enterprises: A research in tourism enterprises
Örgüt ikliminin, işletmelerin sürdürülebilir rekabet gücüne ve performansına etkileri: Turizm işletmeleri örneği
  1. Tez No: 702168
  2. Yazar: ARAILYM NURGAZINA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KASIMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmanın amacı, turizm şirketlerinde örgüt ikliminin; sürdürülebilir rekabet gücüne ve performasına etkilerinin, analizidir. Örgüt iklimi, örgütteki psikolojik ortam ve yönetim uygulamalarına yönelik çalışanların algılamalarıdır. Çalışmanın evreni; Bolu'da 32 adet bakanlık belgeli turizm tesislerinde çalışan toplam 6.370 kişi olup örneklem sayısı ise olarak 324 kişidir. Bu çalışmanın veri toplama aracı olan anket 4 kısımdan oluşmuştur, bunlar; birinci kısmında personel information, ikinci kısmında örgüt iklimi ölçeği üçüncü kısmında sürdürülebilir rekabet ölçeği ve son kısmında işletme performansı ölçeği yer almaktadır. Uygulama verilerinin sağlanabilmesi amacıyla bu çalışmada kullanılan ölçekler; daha önce farklı çalışmalarda kullanılmış olduğundan ve güvenirlir oldukları beyan edilmiştir. Bu çalışma için yapılan regresyon analiz sonucunda: iletişimin, işletmelerin maliyet liderliği ve rekabet üstünlüğü üzerinde negatif bir etkisinin olduğu; çalışanlar arası iletişimin, stratejik kararsızlık üzerinde negatif bir etkisinin olduğu; örgüt ikliminin stratejik kararsızlık üzerinde pozitif bir etkisinin olduğu; bağ kurmanın, stratejik kararsızlık üzerinde negatif bir etkisinin olduğu ve adaletin, maliyet liderliği rekabet üstünlüğü üzerinde pozitif bir etkisinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the organizational climate in tourism companies; is the analysis of its effects on sustainable competitiveness and performance. Organizational climate is the perceptions of employees about the psychological environment and management practices in the organization. The universe of the study; There are 6,370 people working in 32 tourism facilities with ministry certificate in Bolu, and the sample number is 324 people. The questionnaire, which is the data collection tool of this study, consists of 4 parts, these are; The first part includes personnel information, the second part includes organizational climate scale, the third part includes sustainable competition scale, and the last part includes business performance scale. The scales used in this study in order to provide application data; It has been declared that they have been used in different studies before and that they are reliable. As a result of the regression analysis for this study: communication has a negative effect on cost leadership and competitive advantage of enterprises; communication among employees has a negative effect on strategic indecision; organizational climate has a positive effect on strategic indecision; It has been determined that link building has a negative effect on strategic indecision and fairness has a positive effect on cost leadership competitive advantage.