Ordu ili iç bölge ilçeleri (Gölköy, Kabadüz, Kabataş, Mesudiye) ağızları (Metin, inceleme, gramatikal dizin)
Dialects of ordu inner region districts (Gölköy, Kabadüz, Kabataş, Mesudiye) (Text, review, gramatical index)
- Tez No: 702209
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 727
Özet
Ordu ili Türkiye'nin Karadeniz Bölgesinin orta bölümünde yer almaktadır. Bu çalışmada Ordu ili iç bölge ilçeleri (Gölköy, Kabadüz, Kabataş, Mesudiye) ağızlarını derleme, yazıya geçirme ve Anadolu ağızlarındaki yerini tespit etmek amaçlanmıştır. Çalışmamız dört bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde Ordu ili ve incelediğimiz dört ilçe hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde derlenen metinlerin dil bilgisi incelemesi yapılarak ses ve şekil bilgilerine yer verilmiştir. Ses bilgisi bölümünde tespit edilen sesler ve bu seslerin değişmeleri ele alınmıştır. Şekil bilgisi bölümünde ise isim ve fiil çekimleri detaylı bir şekilde açıklanmıştır. Sonuç bölümünde ise ağız özellikleri açıklanmıştır. Üçüncü bölümde derlenen metinler yazıya geçirilmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise dizin kısmı yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Ordu province is located in the central part of the Black Sea Region of Turkey. In this study, it is aimed to compile, transcribe the dialects of the inner region districts of Ordu (Gölköy, Kabadüz, Kabataş, Mesudiye) and to determine their place in Anatolian dialects. Our study consists of four parts. In the first part, information about Ordu province and the four districts we examined is given. In the second part, the grammatical analysis of the compiled texts is done and the phonetic and morphological information is included. In the phonology section, the detected sounds and the changes of these sounds are discussed. In the morphology section, noun and verb conjugations are explained in detail. In the conclusion part, the dialect features are explained In the third part, the compiled texts were put into writing. In the last part of the study, there is the index part.