Epilepsi hastalığı olan çocuklarda damgalanma algısı ve benlik saygısı
Stigma perception and self-esteem for children with epilepsy
  1. Tez No: 702214
  2. Yazar: YAKUP ŞENGÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA KURUDİREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Araştırma, epilepsi hastalığı olan çocuklarda damgalanma algısı ve benlik saygısının belirlenmesi amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı olarak yapılan araştırma, Ocak 2021- Eylül 2021 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezinde yapıldı. Araştırma evrenini; 9-15 yaş arası epilepsi tanısı olan çocuklar oluşturdu. Örnekleme yöntemine gidilmeden belirtilen tarihlerde Çocuk Nöroloji Kliniği ve Polikliniği'ne başvuran, belirlenen kriterlere uyan ve çalışmaya katılmayı kabul eden tüm epilepsi hastası çocuklar araştırmaya dahil edildi. Verilerin toplanmasında;“Kişisel Bilgi Formu”,“Çocuk Algıları Ölçeği (ÇAÖ)”ve“Coopersmith Özsaygı Envanteri (CÖE)”kullanıldı. Verilerin analizinde sayılar, yüzdelikler, en az ve en çok değerler ile ortalama ve standart sapmaların yanı sıra LSD, Dunnet C, Pearson Korelasyon Analizi, Cronbach α katsayısı hesaplaması, Kurtosis ve Skewness dağılım testleri kullanıldı. Bulgular: Araştırmaya katılan çocukların %50.7'si erkek, %51.3'ü ortaokul mezunu, %28.7'sinin annesi ilkokul ve %28.7'sinin babası ortaokul mezunudur. Çocukların %48.7'si geniş ailede ve %56.7'si il merkezinde yaşamaktadır. Çocukların yaş ortalaması 12.09±2.10 olup, yaşları 9-15 arasında değişmektedir. Çocukların ÇAÖ puan ortalaması 3.31±1.10, CÖE puan ortalaması 37.33±27.78 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: The study was conducted to determine the perception of stigma and self-esteem in children with epilepsy disease. Material and Method: The research, conducted as a descriptor and relationship seeking tool, was conducted at the Atatürk University Health Research and Application Center between January 2021 and September 2021. The research universe was composed of children aged 9 to 15 with diagnoses of epilepsy. Without going through the sampling method, all children with epilepsy who applied to Child Neurological Clinic and Polynesia at the specified dates were included in the research, following the established criteria and agreeing to participate in the study. The collection of data includes:“Personal Information Form,”“Child Perceptions Scale (CPS)”and“Coopersmith Self-esteem Inventory (CSI)”were used. The analyses of the data included numbers, percentages, minimum and maximum values, mean and standard deviations as well as LSD, Dunnet C, Pearson Correlation Analysis, Cronbach α coefficient calculation, Kurtosis and Skewness distribution tests. Findings: Of the children surveyed, 50.7% were male, 51.3% were secondary school graduates, 28.7% were mothers graduated from elementary school, and the father of 28.7% were secondary school graduates. 48.7% of children live in large families, and 56.7% live in the city center. The average age of children is 12.09±2.10, and they range between 9-15 years old. The children's average scores in CPS were 3.31 ± 1.10, and the mean points in CSI were 37.33 ± 27.78.