İskemik inme hastalarında risk faktörü olarak melatonin 1a ve 1b reseptör gen polimorfizminin araştırılması
- Tez No: 702213
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜL OCAK, PROF. DR. FATMA SILAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Melatonin insan vücudunda fizyolojik olarak salgılanan ve çok sayıda pozitif etkileri olan bir hormondur. Melatonin ve inme ilişkisini inceleyen çalışmalar melatoninin inme öncesi ve sonrası dönemde beyindeki olumlu etkilerini göstermiştir. İskemik inme tüm dünyada mortalite sebeplerinin başında yer alan bir hastalıktır. Bu hastalıkta mortaliteyi engellemek açısından risk faktörleri önemli yer tutmaktadır. İnme için birçok risk faktörü bildirilmesine karşın hala yeni risk faktörleri bildirilmektedir. Bu çalışmayla melatoninin MT1A ve MT1B reseptörlerinin polimorfizminin inme üzerinde bir risk faktörü olup olamayacağını inceledik. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji kliniğine başvuruda bulunan 60 iskemik inme hastası ile benzer yaş grubunda inme öyküsü olmayan 60 kontrol grubu çalışmaya dahil edildi. Katılımcıların %56.7'si erkek, %43.3'ü kadın; yaş ortalaması ise hasta grubunda 65.2 kontrol grubunda ise 62.2 idi. Hasta ve kontrol gruplarından venöz yoldan alınan kanlarda polimeraz zincir reaksiyonu ve pyrosekanslama yöntemleri ile rs2119882, rs13140012, rs10830963, rs4753426 tek nükleotid polimorfizmleri çalışıldı. rs13140012 polimorfizminin varlığının dominant modelde inme riskini 2.12 kat yükselttiği saptandı.
Özet (Çeviri)
Melatonin is a hormone secreted physiologically in the human body and has many positive effects. Studies examining the relationship between melatonin and stroke have shown the positive effects of melatonin on the brain before and after stroke. Ischemic stroke is one of the leading causes of mortality worldwide. Risk factors play an important role in preventing mortality in this disease. Although many risk factors for stroke have been reported, new risk factors are still being reported. In this study, we examined whether the polymorphism of melatonin's MT1A and MT1B receptors could be a risk factor for stroke. Sixty ischemic stroke patients who applied to the Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi faculty of medicine neurology clinic and 60 control groups in the similar age group without a history of stroke were included in the study. 56.7% of the participants are male, 43.3% are female and the mean age was 65.2 in the patient group and 62.2 in the control group. rs2119882, rs13140012, rs10830963, rs4753426 single nucleotide polymorphism was studied in blood taken from the patient and control groups by the venous blood, using polymerase chain reaction and pyrosequencing methods. It was determined that the presence of the rs13140012 polymorphism increased the stroke risk 2.12 times in the dominant model.