Endüstri 4.0 gelişmelerinin işin ve işgücünün niteliği üzerindeki muhtemel etkileri: Almanya ve Türkiye karşılaştırması
The potential impacts of Industry 4.0 on job and labor characteristics: A comparison between Germany and Turkey
- Tez No: 702232
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 285
Özet
Çalışmanın amacı Endüstri 4.0 Devrimi çerçevesinde Almanya'da ve Türkiye'de yaşanan gelişmeleri detaylıca inceleyip Endüstri 4.0'ın işin ve işgücünün üzerindeki muhtemel etkilerini karşılaştırmalı şekilde ortaya çıkararak projeksiyon oluşturmaktır. Endüstri 4.0 ile iktisadi yarışta kazanan olmak isteyen ülkeler, planlarını sadece günümüz değil yarının şartlarına göre de yapmak zorundadır. Bu sebeple geleceğe yönelik yapılan çalışmalar hayati önem arz etmektedir. Çalışma kapsamında Endüstri 4.0'dan önceki endüstri devrimlerine, Endüstri 4.0'ın temel bileşenlerine ve eleştirel tartışmalara yer verilmiştir. Endüstri 4.0 gelişmeleri hizmet, sanayi ve tarım olmak üzere üç sektörde incelenmiştir. Detaylı olması açısından her iki ülke için hizmet sektörü; eğitim, sağlık, veri yönetimi, iletişim ve siber güvenlik; sanayi sektörü ise ulaşım, elektrik/elektronik, iklim ve çevre ve enerji olmak üzere çeşitli başlıklara ayrılmıştır. Endüstri 4.0'la ilgili çeşitli parametrelere yer verilmiştir. Muhtemel etkiler belirlenmek istendiğinden bu çalışmada belirlenmiş sektörler bütüncül bir yaklaşımla teknolojik etki değerlendirmesi yapılmıştır. Çalışma sonunda yatırımlarını eğitim ve teknoloji odaklı yapan ülkelerin Endüstri 4.0 devriminde kazanan tarafta yer alacağı, devrimin işgücü piyasasında, işgücünün niteliğinde ve işlerde köklü değişikliklere sebep olacağı, mevcut işlerin büyük bir kısmının sermaye tarafından ikame edileceği ve aynı zamanda yeni işlerin ortaya çıkacağı görülmüştür. İzlediği politikalar ve yatırım stratejileri sayesinde Almanya'nın, Endüstri 4.0 dönüşümünde Türkiye'den daha iyi bir durumda yer aldığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to examine the developments in Germany and Turkey within the framework of the Industry 4.0 Revolution comparatively and reveal the potential impacts of Industry 4.0 on the labor and jobs and create a projection. In this economic race with Industry 4.0, countries that want to be the winner have to make their plans not only according to today's conditions but also tomorrow's. Consequently, future studies on the subject of Industry 4.0 are of vital importance. Within the scope of this study, the industrial revolutions, the main components of Industry 4.0, and critical discussions are covered and Industry 4.0 developments are examined in three sectors: service, industry, and agriculture. For a detailed study, the service sector for both countries is divided into various titles such as; education, health, data management, communications, and cybersecurity. The industry sector is divided into transportation, electrical and electronics, climate and environment, and energy. Also, parameters related to Industry 4.0 are included. In order to determine the possible effects, this study is based on the technology impact assessment. Results of the study show that the countries that make their investments on education and technology will be on the winning side in the Industry 4.0 revolution and the revolution will cause radical changes in the labor market, the quality of the labour force, and jobs. Also most of the existing jobs will be replaced by capital while simultaneously new jobs will appear. This study has shown that Germany is in a better position than Turkey in the Industry revolution 4.0, due to the policies and investment strategies it follows.