Baz istasyonlarında risk değerlendirmesi
Risk assessment in base stations
- Tez No: 702233
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜN ERASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kazalar, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Accidents, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Dünya genelinde iş sağlığı ve güvenliği kurallarına uyulmaması sebebiyle yılda binlerce insan hayatını kaybederken, doğrudan ve dolaylı olarak ciddi maddi kayıplar ile karşılaşılmaktadır. İş sağlığı ve güvenliği; çalışanların, işletmenin ve üretimin korunması için proaktif yaklaşım ile geliştirilen bir güvenlik kültürüdür. Proaktif yaklaşımın en temel hedeflerinden birisi ise risk değerlendirmesidir. Bu çalışmada, baz istasyonlarının kurulum ve bakım işlerinde karşılaşılan, iş sağlığı ve güvenliği açısından tehlikelerin belirlenmesi, bu tehlikelerin riske dönüşmesine yol açan faktörler ile tehlikelerden kaynaklanan risklerin analiz edilerek derecelendirilmesi yapılmıştır. Literatürde yer alan risk değerlendirmesinde en fazla kullanılan yöntem ve teknikler verilmiştir. Ancak bu çalışmada sık kullanılan risk değerlendirmesi yöntemlerinin dışında çok ölçütlü bir karar verme yöntemi olan bulanık Analitik Hiyerarşi Prosesi uygulanmıştır. Uygulanan yöntemde Analitik Hiyerarşi Prosesi' nin algoritmik adımları verilmiştir. İlk olarak risk faktörlerinden ve risk derecelerinden oluşan hiyerarşi oluşturularak riskler yapılandırılmıştır. Daha sonra konuyla ilgili 5 kişilik uzman ekibin yaptığı çalıştay sonucunda ortak kararla ve risk faktörlerinin birbirlerinden bağımsız olduğu kabul edilerek kendi aralarında ve her bir alt faktör risk dereceleriyle değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmeler sonucunda elde edilen ikili karşılaştırma matrislerinde Analitik Hiyerarşi Prosesi algoritmik adımları uygulanarak risk faktörlerinin ve risk derecelerinin ağırlıkları elde edilmiştir. Belirlenen ağırlıklara göre riskler sınıflandırılarak, önem derecesine göre sıralanmışlardır.
Özet (Çeviri)
Thousands of people die every year due to failure to comply with occupational health and safety rules, and serious financial losses are encountered directly and indirectly. Occupational health and Safety; It is a safety culture developed with a proactive approach to protect employees, business and production. One of the main objectives of the proactive approach is risk assessment. In this study, the dangers in terms of occupational health and safety encountered in the installation and maintenance works of base stations were determined, the factors causing these hazards to turn into risks and the risks arising from the dangers were analyzed and graded. The most commonly used methods and techniques in risk assessment in the literature are given. However, in this study, fuzzy Analytical Hierarchy Process, which is a multi-criteria decision making method, was used in addition to the frequently used risk assessment methods. In the applied method, the algorithmic steps of the Analytical Hierarchy Process are given. First, the risks were structured by creating a hierarchy consisting of risk factors and risk degrees. Afterwards, as a result of the workshop held by a team of 5 experts on the subject, it was considered that the risk factors are independent from each other, and each sub-factor was evaluated with their risk degrees. The weights of risk factors and risk degrees were obtained by applying the Analytical Hierarchy Process algorithmic steps in the paired comparison matrices obtained as a result of these evaluations. Risks are classified according to the determined weights and listed in order of importance.