Çevre danışmanlık hizmeti veren çevre görevlilerinin çevresel farkındalık ve tutumlarının belirlenmesi: Ankara örneği
Determination of environmental awareness and attitude ofenvironmental officers providing environmental consultancyservices: The sample of Ankara
  1. Tez No: 702240
  2. Yazar: ERDAL GÖKŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL GAMZE YÜCEL IŞILDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Çevre görevlileri çevre denetim mekanizmasının bir parçasıdır. Dolayısıyla toplumda çevresel tutum ve davranışlar konusunda öncülük yapması beklenen bir meslek grubudur. Bu çalışmada Ankara ili merkezli 'çevre danışmanlık' firmalarında görev yapan çevre görevlilerinin 'Çevresel Sorunlara İlişkin Farkındalık' ve 'Çevresel Tutumları'nın cinsiyet, yaş, aylık gelir, mesleki hizmet süresi ve öğrenim durumuna bağlı olarak farklılık gösterip göstermediği, betimsel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kullanılarak irdelenmiştir. Elde edilen veriler SPSS 23.0 (Statistical Package for Social Sciences) paket programı ile değerlendirilmiştir. Katılımcıların çevresel düşünce yapılarını çevresel davranışa yeterince aktaramadıkları ya da dönüştüremedikleri sonucuna varılmıştır. Cinsiyet değişkenine göre çevresel düşünce alt ölçeğinin puanlarının istatistiksel olarak anlamlı şekilde farklılık gösterdiği ve bu farklılığın kadınlar lehine olduğu görülmüştür. Bununla birlikte 'hizmet süresi' nin 'çevresel tutum' üzerinde etkili bir değişken olduğu görülmüştür. Eğitim sayesinde arttırılan farkındalığın, davranış değişikliği için yeterli bir faktör olmayabileceği sonucu da bu çalışmanın dikkat çeken sonuçlarından birisi olmuştur. Ayrıca bu çalışma bizlere katılımcıların çevre sorunlarının en temel sebebinin insan aktiviteleri olduğu konusunda farkındalıklarının düşük olduğunu da göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Environmental officers are part of the environmental control mechanism. Therefore, it is a professional group that is expected to lead the society in environmental attitudes and behaviors. In this study, it was examined whether the 'Awareness of Environmental Problems' and 'Environmental Attitudes' of environmental officers working in environmental consultancy firms based in Ankara differ depending on gender, age, monthly income, professional service period and educational status. Survey model, one of the descriptive research methods, was used. The data obtained were evaluated with the SPSS 23.0 (Statistical Package for Social Sciences) package program. It was concluded that the participants could not adequately transfer or transform their environmental thinking into environmental behavior. According to the gender variable, the scores of the environmental thinking subscale differed statistically significantly. This difference was found to be in favor of women. However, it has been observed that the length of service is an effective variable on the environmental attitude. It has been observed that awareness increased through education may not be a sufficient factor for behavior change. This is one of the remarkable results of the study. In addition, this study also showed us that the awareness of the participants that“human activities are the main cause of environmental problems”is low.