Farklı renal replasman tedavisi uygulanan erkek hastalarda cinsel fonksiyonun sağlıklı kişilerle karşılaştırılması
Male sexual function in patients receiving different types of renal replacement therapy in comparison with healthy men
- Tez No: 702241
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA NURHAN ÖZDEMİR ACAR
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Son dönem böbrek yetmezliği (SDBY) olan hastaların seksüel fonksiyon bozuklukları ile renal replasman tedavileri (RRT) arasındaki ilişkiyi araştıran çalışmalar kısıtlıdır. Bu kesitsel çalışmada son dönem böbrek hastalığı olan erkeklerde erektil disfonksiyon (ED) varlığı ve erektil disfonksiyonu etkileyebilecek biyokimyasal parametreler araştırıldı. Çalışmaya son dönem böbrek yetmezliği tanısıyla izlenen, hemodiyalize girmekte olan veya böbrek nakli yapılmış 100 hasta ve 50 sağlıklı erkek alındı. Bu çalışmada 53 böbrek nakilli hasta (grup I, ortalama yaş 39.01 ± 7.68 yıl, ortalama takip süresi 97.72±10.35 ay), 47 hemodiyaliz hastası (grup II, ortalama yaş 38.72 ± 9.12 yıl, ortalama takip süresi 89.13 ±8.65 ay) ve kontrol grubu olarak da 50 sağlıklı erkek (grup III ortalama yaş 39.77± 8.51 yıl) alındı. Hastalardan alınan serum örneklerinde serum kan üre nitrojen (BUN), kreatinin, kalsiyum, fosfor, glukoz, total kolesterol, trigliserit, albumin, C reaktif protein (CRP), intakt parathormon (iPTH) ve hemoglobin düzeylerine bakıldı.Tüm hastalara uluslararası erektil fonksiyon indeksi (IIEF)-5 ve Short form (SF)-36 sorgulama testi ve Beck depresyon Inventory (BDI) uygulandı. IIEF testi skorları ≤21 olanlar erektil disfonksiyon olarak değerlendirildi. Belirtilen grupların yaş ortalamaları benzerdi (p>0.05). Total IIEF-5 skorları her bir grubun sırası ile 19.5 4.5, 16.4 5.9 ve 22.5 3.4 idi. Kontrol grubunun total IIEF-5 skoru; grup I ve II' den anlamlı olarak daha yüksekti (p0.05). SF-36 skoru kontrol grubunda diğer grup I ve II ye göre anlamlı şekilde daha yüksekti (p0.05).
Özet (Çeviri)
There are limited studies correlating possible sexual functional alterations related to the mode of renal replacement therapy among end stage renal disease (ESRD). In this study, we performed a cross-sectional observational study to assess sexual function scores and biochemical variables that may have impact on male erectile dysfunction (ED) in ESRD patients. A total of 100 ESRD patients and 50 healthy men were recruited to the present cross-sectional study. The study was consisted of 53 renal transplantation (group I, mean age 39.01 ± 7.68 years, mean following duration 97.72±10.35 months) and 47 hemodialysis (group II, mean age 38.72±9.12 years, mean following duration 89.13 ±8.65 months). Meanwhile; control group consisted of 50 healthy men (group III, mean age 39.77± 8.51 years). Serum samples were obtained in each patient for serum blood urea nitrogen (BUN), creatinine, calcium, phosphore, total cholesterol, triglyceride, albumin, C reactive protein (CRP), intact parathyroid hormon (iPTH) and hemoglobin levels. All groups were evaluated with following scales; International Index of Erectile Function (IIEF)-5 and Short Form (SF)-36 questionnaires, Beck Depression Inventory (BDI). The patients whose IIEF score is ≤21 were accepted as erectile dysfunction. The mean age of the above-mentioned groups were similar (p> 0.05). Overall, total IIEF-5 scores of men in groups I, II and III were (19.5 4.5, 16.4 5.9 and 22.5 3.4 respectively). The mean total IIEF-5 score of control group was higher than group I and II (p< 0.001). Post transplant group's mean total IIEF-5 score was also higher than hemodialysis group (p< 0.05). Group I and II significantly differed from control group in terms of presence of ED (IIEF score ≤21) [(n=28, 52.8%), (n=29, %61.7), (n=12, %24) respectively (p < 0.001)] whereas there was no significant difference between group I and II. Physiological health domain of SF-36 was significantly better in healthy controls (p0.05).