Büyük açıklıkların geçilmesinde kullanılan taşıyıcı sistem malzemelerinin kullanıcıların algısal değerlendirmeleri üzerindeki etkisi
The effect of structural system materials used in crossing large spans on users' perceptual evaluations
  1. Tez No: 702250
  2. Yazar: HAKAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tezde, iç mekânlarda yaygın olarak kullanılan üç farklı taşıyıcı sistem malzemelerinin (lamine ahşap kiriş, ard germeli beton kiriş, çelik kiriş) katılımcıların algısal değerlendirmeleri üzerindeki etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu maksatla, insanların önemli bir kesimi tarafından yüzme gibi çeşitli spor aktivitelerinin yapıldığı büyük açıklıklı olimpik yüzme havuzu mekânı araştırma ortamı olarak seçilmiştir. Daha sonra üç farklı taşıyıcı sistem malzemesi kullanılan sanal deney mekânları modellenmiş olup, katılımcıların bu sanal mekânların fiziksel çevre faktörlerini algısal değerlendirmeleri ayrıntılı bir anket yardımıyla ölçülmüştür. Sonuçta, katılımcılar tarafından taşıyıcı sisteminde lamine ahşap malzeme kullanılan olimpik yüzme havuzu mekânının, ard germeli beton ve çelik malzeme kullanılan mekânlara oranla daha sıcak, aydınlık, çekici, ferah, samimi, yakın, iyi planlanmış, özgür, sade, huzur verici, heyecan verici ve seyrek olarak algılandığı belirlenmiştir. Ayrıca, tasarım eğitimi almayan diğer meslek grubu katılımcıların tüm sıfat çiftleri için en düşük olumlu değerleri aldığı, tasarım eğitimi alan mimarların ise en yüksek olumsuz değerleri aldığı tespit edilmiştir. Buna ek olarak, mimarların geniş/dar ve büyük/küçük sıfat çiftleri için mühendislere oranla daha olumlu değerler aldığı, iyi planlanmış/kötü planlanmış ve sade/karmaşık sıfat çiftleri için ise birbirine yakın değerler aldığı belirlenmiştir. Diğer taraftan erkeklerin ve gençlerin sanal olimpik havuzların fiziksel çevre faktörlerini kadınlara ve orta yaşlılara göre daha olumlu yönde algıladıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to determine the effects of three different carrier system materials (laminated wood beam, post tensioning concrete beam, steel beam) commonly used in interior spaces on the perceptual evaluations of the participants. For this purpose, the large-span olympic swimming pool venue, where various sports activities such as swimming are held by a significant part of the people, was chosen as the research environment. Then, virtual experiment spaces using three different carrier system materials were modeled, and the perceptual evaluations of the physical environmental factors of these virtual spaces were measured with the help of a detailed questionnaire. As a result, the olympic swimming pool space, where laminated wood material is used on the carrier system by the participants, is warmer, bright, attractive, spacious, intimate, close, well planned, free, simple, peaceful, exciting and sparse than the spaces using post tensioning concrete and steel materials was detected. In addition, it was determined that the participants of the other professions who did not receive design education received the lowest positive values for all adjective pairs, while the architects who received design education received the highest negative values. In addition, it was determined that architects got more positive values for wide/narrow and large/small adjective pairs compared to engineers, while they got close values for well-planned/poorly planned and plain/complex adjective pairs. On the other hand, it has been determined that men and young people perceive the physical environment factors of virtual Olympic pools more positively than women and middle-aged people.