Cerrahi tedavi uygulanan talus kırıklarının orta dönem sonuçları
Middle-term results of talus fractures with surgical treatment
  1. Tez No: 702249
  2. Yazar: MUSTAFA ALİ KAHREMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜVENİR OKCU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Sunulan çalışmanın amacı; talus kırığı nedeniyle opere edilen hastaların orta dönem klinik ve radyolojik sonuçlarının hastalar tarafından cevaplanan objektif anketler ve görüntüleme teknikleri ile değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Celal Bayar Üniversitesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'nde cerrahi tedavi uygulanan talus kırıklı hastaların orta dönem takiplerinde elde edilen son radyografileri ve ayrıca klinik değerlendirme için VAS, AOFAS ve AFI skorları incelenmiştir. Ayrıca bu süreçte ortaya çıkan komplikasyonlar değerlendirilmiştir. Bulgular: Tedavide kullanılan anterolateral, anteromedial, anterolateral + anteromedial ve posterior cerrahi yaklaşımların kullanım sıklığı açısından anlamlı bir fark yoktur. Fiksasyon tipi açısından da yine fark bulunmamıştır. En sık rastlanan iki komplikasyon osteonekroz (%69,4) ve artroz (%82) olmuştur.; her ikisi de en sık boyun kırıklarında gözlenmiştir. Hastaların ağrı düzeyini değerlendiren VAS skoru ortalaması 2.6 idi. Ayağın fonksiyonelliğini değerlendirmek için uyguladığımız AOFAS testinin ortalaması 80'in üzerinde idi. AFI indeksine göre ise hastalarımızın ağrı, yetersizlik, kısıtlılık ve toplam indekslerinin tamamı 20'nin altında idi. Sonuç: Talus kırığı sonrası kliniğimizde üç farklı cerrahi yaklaşımla opere edilen hastalarımızın orta dönem sonuçları hem klinik hem radyografik olarak tatmin edicidir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the presented study is the evaluation of mid-term clinical and radiological results of patients operated for talus fractures; through objective questionnaires and imaging techniques answered by the patients. Materials and Methods: The last radiographs obtained in the mid-term follow-up of patients with talus fractures who underwent surgical treatment in Celal Bayar University Orthopedics and Traumatology Clinic, as well as VAS, AOFAS and AFI scores for clinical evaluation were examined. In addition, complications occurring during this period were evaluated. Results: There is no significant difference in the frequency of use of anterolateral, anteromedial, anterolateral + anteromedial and posterior surgical approaches used in the treatment. Similarly, no difference was found in terms of fixation type. The two most common complications were osteonecrosis (69.4%) and arthrosis (82%), both were most frequently observed in neck fractures. The mean VAS score evaluating the pain level of the patients was 2.6. The average of the AOFAS test we applied to evaluate the functionality of the foot was over 80. According to the AFI index, all of our patients' pain, disability, limitation and total index were below 20. Conclusion: The mid-term results of our patients who were operated with three different surgical approaches in our clinic after talus fracture are satisfactory both clinically and radiographically.