Karışık dişlenme dönemindeki çocuklarda iskelet ve dental yaşın senkronizasyonunun dental çapraşıklık ile ilişkisinin retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of the relationship between skeletal and dental age synchronization and dental crowding in children with mixed dentition
  1. Tez No: 702255
  2. Yazar: GÜLEN ÖZSES ERGİCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ÖZCAN ALEV ÇINSAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Amaç: Çalışmanın birincil amacı; karışık dişlenme dönemindeki çocukların dental ve iskelet yaşlarının belirlenerek değerlendirilmesi ve bu yaşların arasındaki senkronizasyonun/asenkronizasyonunun, dental çapraşıklıkla ilişkisinin belirlenmesidir. Çalışmamızın ikincil amacı ise kronolojik,dental ve iskelet yaş arasındaki ilişkilerin değerlendirilmesidir. Yöntem: Çalışmaya Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı'na ortodontik tedavi için başvuran hastalardan oluşan arşivden, karışık dişlenme dönemdeki, dijital modeli, panoramik radyografi, lateral sefalometrik radyografi ve el-bilek radyografi kayıtları tam olan 40 adet hasta dahil edilmiştir. 20 kişilik 2 grup oluşturulmuştur. Gruplar total çapraşıklık değerine göre ayrılmışlardır. Total çapraşıklık değeri, Orthomodel yazılımında (Orthomodel®, İstanbul, Türkiye) karışık dişlenme analizi gerçekleştirilerek elde edilmiştir. Alt çene çapraşıklığı 2mm'ye kadar olan 20 kişi hafif çapraşıklık grubunu, çapraşıklık miktarı 5mm ve üzeri olan 20 kişi de şiddetli çapraşıklık grubunu oluşturmaktadır. Panoramik radyografiler üzerinde Demirjian metodu ile dental yaş tespit edilmiştir. El-bilek radyografileri üzerinde Greulich-Pyle atlas metoduna ile iskelet yaş tespit edilmiştir. Gruplar arasında çapraşıklık ile iskelet-dental yaş uyumlarının ilişkisi değerlendirilmiştir. Ayrıca kronolojik, dental ve iskelet yaşların birbirleri ile ilişkileri değerlendirilmiştir. Yaş uyumları sırasıyla Bland-Altman grafiği, sınıf içi korelasyon katsayısı ve Wilcoxon testi ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Her iki grupta da dental yaş iskelet yaşından ileride bulunmuştur.Şiddetli çapraşıklık grubunda iskelet-dental yaş farkı ortalama -1,7±0,9 yıl, hafif çapraşıklık grubunda -0,5±0,9 yıldır.
Özet (Çeviri)
Aim: The primary aim of the study is to determine and evaluate the dental and skeletal ages of children in the mixed dentition period and to determine the relationship between synchronization/asynchronization between these ages and dental crowding. The secondary aim of our study is to evaluate the relationships between chronological, dental and skeletal age. Method: 40 patients in the mixed dentition period, whose digital model, panoramic radiography, lateral cephalometric radiography and hand-wrist radiography records were complete, were included in the study from the archive of patients who applied to Ege University Faculty of Dentistry Department of Orthodontics for orthodontic treatment. Two groups of 20 people were formed. The groups were separated according to the total crowding value. Total crowding value was obtained by performing mixed dentition analysis in Orthomodel software (Orthomodel®, Istanbul, Turkey). 20 people with lower jaw crowding up to 2 mm constitute the mild crowding group, and 20 people with a crowding amount of 5 mm and above constitute the severe crowding group. Dental age was determined by Demirjian method on panoramic radiographs. Skeletal age was determined by Greulich-Pyle atlas method on hand-wrist radiographs. The relationship between crowding and skeletal-dental age compatibility was evaluated between the groups. In addition, the relationships between chronological, dental and skeletal ages were evaluated. Age concordance was evaluated with Bland-Altman chart, intraclass correlation coefficient and Wilcoxon test, respectively. Results: The dental age was found to be ahead of the skeletal age in both groups. The mean skeletal-dental age difference was -1.7±0.9 years in the severe crowding group and -0.5±0.9 years in the mild crowding group.