The relationship between academic motivation and foreign language learning beliefs of English preparatory school students
İngilizce hazırlık bölümü öğrencilerinin akademik motivasyonu ve yabancı dil öğrenim inançları arasındaki ilişki
- Tez No: 702256
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FARANAK ABBASZAD TEHRANI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Motivasyon temel olarak bir şeyi yapmaktaki istek olarak ifade edilse de Akademik motivasyon en genel tanımıyla öğrencilerin akademik çalışmaları ve başarılarının arkasındaki temel sebeplerin tümüne verilen addır ve bu sebepler öğrencilerin harcadıkları çabalar, zamanlarını nasıl değerlendirdikleri ve zorluklarla karşılaştıklarında takındıkları tavırlardır (Schunk ve diğerleri, 2008). Hazırlık öğrencilerinin dil öğrenirken sahip oldukları akademik motivasyon, onların genel olarak dile olarak yaklaşımlarını ve de öğrenilen dile olan inançları hakkında büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmanın amacı, sadece hazırlık öğrencilerinin sahip oldukları akademik motivasyonu ne olduğunu göstermek değil, aynı zamanda onların yabancı dil inançlarını da ortaya çıkarmayı hedeflemektedir. Bunun yanı sıra mevcut çalışmanın bir diğer amacı da dil öğreniminde önemli yere sahip olan bu iki ögeyi birbiriyle karşılaştırmak ve ikisinin arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmaktır. Bu bağlamda, mevcut çalışmada Ankara'da bulunan iki özel üniversiteden 462 hazırlık öğrencisi yer almıştır. Öğrencilere uygulanan veri toplama çalışmaları üç bölümden oluşmaktadır. Öncelikle, öğrencilerin demografik bilgilerini öğrenmeyi amaçlayan beş farklı soru sorulmuştur. Bu sorular yaş, cinsiyet, kayıtlı olunan üniversite, hazırlık sınıfına başlama tarihi ve başlanılan kur ile kaç senedir İngilizce eğitimi alındığına dair sorulardır. Daha sonrasında Akademik Motivasyon Ölçeği'nin Türkçe çevirisi ve Dil Öğrenme İnançlarının Türkçe uyarlaması uygulanmıştır. Anket sonuçları farklı istatistik veri analizleri ile SPSS programı ile incelenmiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre öğrencilerin sahip oldukları akademik motivasyonlar ve yabancı dil inançları ortaya çıkmıştır. Sahip olunan motivasyonun ve dil öğrenme inançlarının demografik bilgilerden alınan İngilizce dili eğitimi süresi ve başlanılan kur arasında ilişkiler gözlemlense de en önemli ilişki cinsiyet alanında olmuştur. Ayrıca akademik motivasyonun tüm alt başlıkları ile dil öğrenme inançlarının alt başlıkları birbiriyle alakalı ve oldukça önemli sonuçlar sergilemiştir.
Özet (Çeviri)
Although motivation is expressed as the desire to do something, academic motivation, in its most general definition, is the name given to all the main reasons behind students' academic studies and success. These reasons are students' efforts, how they evaluate their time, and their attitudes when they encounter difficulties (Schunk et al., 2008). Academic motivation of preparatory students while learning a language is critical for their overall approach to language and perceptions of the language acquired. This study aims to reveal not only the academic motivation of the preparatory students but also their foreign language beliefs. Another purpose of this current study is to analyze and show the relationship between these two elements, which are essential in language learning. In this respect, the present study included 462 preparatory students from two private universities in Ankara. The data collection applied to the students consists of three parts. To begin with, five specific questions were asked to determine the preparatory school students' demographic information. These questions were about age, gender, the name of the university that the student from, the date of starting the preparatory class, the starting level of the course, and how many years of English education. Afterward, the Turkish translated version of the“Academic Motivation Scale”and the Turkish adaptation of“Beliefs about Language Learning Inventory”were applied to the preparatory students. Different statistical data analyses and the SPSS program were used to analyze the survey results. The participants' academic motivation and language learning beliefs were revealed as a result of the study's findings. There is a relation between the length of English education and the level at which students begin an English course, as well as academic motivation and language learning beliefs. The most significant difference observed in this area was in the area of gender. In addition, all sub-headings of academic motivation and all sub-headings of language learning beliefs were related to each other and showed very important results.