Karışık dişlenme dönemindeki çocuklarda ebeveyn desteğiyle diş fırçalamanın dental plak kaldırma üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of tooth brushing with parental supervision on dental plaque removal in children with mixed dentition
- Tez No: 819122
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU GÜÇYETMEZ TOPAL
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Çalışmamızda, karışık dişlenme dönemindeki çocuklarda, ebeveyn desteğiyle diş fırçalamanın plak kaldırma etkinliği üzerine etkisinin değerledirilmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışma dahil edilme kriterlerine uyan 6-12 yaş arası 175 çocuk hastada yürütüldü. Çocukların başlangıç plak değerleri G&V OHI-S indeksi ile değerlendirildikten sonra, hem anneye hem de çocuğa oral hiyen eğitimi verildi. Dört hafta boyunca çocukların dişlerini randomize bir şekilde anne desteği ile veya bağımsız olarak fırçalamaları istendi. Her ziyarette plak boyama ajanı ile G&V OHI-S plak indeksi ölçümleri yapılarak, kaydedildi. Elde edilen veriler, demografik faktörler, diş fırçalamaya destek varlığı, lokalizasyon ve anneye ait faktörlere göre değerlendirildi. İstatistiksel analizler için, IBM SPSS Statistics Version 26 (IBM SPSS®, Chicago, U.S.A) programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, it is aimed to evaluate the effect of tooth brushing with parent support on plaque removal efficiency in children in mixed dentition period. Materials and Methods: The study was conducted in 175 children aged 6-12 years who met the inclusion criteria. After the children's baseline plaque levels were assessed with the G&V OHI-S index, both mother and child were given oral hygiene training. For four weeks, children were randomised to brush their teeth with or without maternal support. At each visit, G&V OHI-S plaque index was measured with plaque staining agent and recorded. The data obtained were evaluated according to demographic factors, presence of support for tooth brushing, localisation and maternal factors. IBM SPSS Statistics Version 26 (IBM SPSS®, Chicago, U.S.A) software was used for statistical analyses.