Okul öncesi eğitime devam eden çocukların yaşam becerilerinin farklı değişkenler açısından incelenmesi
Investigation life skills of the children attending to Preschool Education in terms of different variables
- Tez No: 702291
- Danışmanlar: PROF. ABDÜLKADİR KABADAYI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul öncesi eğitime devam eden çocukların yaşam becerilerinin farklı değişkenler açısından incelenmesidir. Araştırmada nicel yöntem doğrultusunda ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma evrenini, 2019/2020 eğitim-öğretim yılında Şanlıurfa ilinin merkez ilçelerinde Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı resmi anaokullarda okul öncesi eğitime devam eden ve normal gelişim gösteren 48-72 aylık çocuklar oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise tesadüfi küme örnekleme yöntemi ile seçilen okullarda okul öncesi eğitime devam eden 475 çocuk oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplamak amacıyla iki araç kullanılmıştır. Araştırmanın bağımsız değişkenlerini oluşturan bilgilere ulaşmak amacıyla araştırmacı tarafından oluşturulan“Kişisel Bilgi Formu”ve bağımlı değişkeni olan yaşam becerileriyle ilgili veri toplamak için Topcu Bilir (2019) tarafından geliştirilen“Erken Çocukluk Yaşam Becerileri Ölçeği”kullanılmıştır. Erken Çocukluk Yaşam Becerileri Ölçeği'nin Cronbach Alfa güvenirlik katsayısı .98 bulunmuştur. Bu çalışmanın mevcut verileriyle tekrar güvenirlik analizi yapılmış ve güvenirlik kat sayısı .97 olarak hesaplanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde SPSS 24.0 paket programı kullanılmıştır. Araştırmada bağımsız değişkenlere ilişkin verileri analiz etmede kullanılacak istatistiksel yöntemleri belirleyebilmek için verilerin normalliği test edilmiştir. Bu sebeple çarpıklık ve basıklık katsayılarına bakılmıştır. Normallik testi sonucunda Skewness değeri -.601 ve Kurtosis değeri ise .093 bulunmuştur. Bu doğrultuda verilerin normal dağıldığı görülmüştür. Değişkenlere göre anlamlılığı test etmek için bağımsız gruplarda t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. ANOVA'da bulunan anlamlılığın hangi gruplar arasında olduğunu belirlemek amacıyla da Tukey testi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study was to examine the life skills of children who attend pre-school education in terms of different variables. The relational survey model was used in line with the quantitative method was used in the study. The study population consisted of children who were aged 48-72 months, who continued pre-school education and showed normal development in the official kindergartens of the Ministry of National Education in the central districts of Şanlıurfa in the 2019/2020 academic year. The sampling of the study consisted of 475 children who attended pre-school education in schools selected with the random set sampling method. Two tools were used to collect the data in the study. The“Personal Information Form”, which was created by the researcher to reach the data, which constituted the independent variables of the study, and the“Early Childhood Life Skills Scale”, which was developed by Topcu Bilir (2019), were used to collect the data about the life skills, which was the dependent variable. The Cronbach Alpha reliability coefficient of the Early Childhood Life Skills Scale was found to be .98. Reliability analysis was performed with the existing data, and the reliability coefficient was calculated to be .97. The SPSS 24.0 package program was used in the analysis of the data. In the study, the normality of the data was tested to determine the statistical methods to be used to analyze the data on the independent variables. For this reason, the skewness and kurtosis coefficients were examined. As a result of the normality test, the Skewness value was found to be -.601, and the Kurtosis value was found as .093. In this way, it was found that the data were distributed normally. The Independent groups' t-test and One-Way Variance Analysis (ANOVA) were used to test the significance according to the variables. The Tukey test was used to determine the groups that caused the significance in ANOVA.