Perkütan transluminal koroner anjioplasti uygulanan hastalara yönelik geliştirilen standart hemşirelik bakım modelinin hastanın yaşam kalitesine ve bakım yeterliliğine olan etkisinin incelenmesi
- Tez No: 70230
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİÇEK FADILOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kardiyoloji, Nursing, Cardiology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
ÖZET Bu çalışma, PTCA uygulananan hastalara verilen standart hemşirelik bakımının hastanın yaşam kalitesine ve hemşirelik bakımın yeterliliğine olan etkisini incelemek amacı ile deney - kontrol çalışması olarak yapılmıştır. 25 Ağustos 1996 - 1 Nisan 1997 tarihleri arasında, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı İnvaziv Yoğun Bakım Ünitesinde PTCA uygulaması için yatırılan 30 deney ve 30 kontrol grubu hasta araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Veri toplama araçları olarak; araştırmacı tarafından hazırlanan Standart Hemşirelik Bakım Formları, Yaşam Kalitesini Değerlendirme Skalası (Kardiyak Versiyon III), Hemşirelik Bakım Yeterliliğini Değerlendirme Formu (içerik geçerliliği 0,9601) ve El Kitapçığı kullanılmıştır. Elde edilen veriler; x2 kare, Student t, ANOVA, Reability Analiysis (Cronbach Alpha), Split Plato Varyans analizi kullanılarak değerlendirilmiştir. Yapılan analizler sonucunda deney ve kontrol grubundaki hastaların sosyo- demografik özelliklerinin benzer ve bağımsız değişkenler homojen oldukları saptanmıştır. Deney ve kontrol grubundaki hastaların PTCA öncesi yaşam kaliteleri ölçülmüş ve puan ortalamaları bakımından istatistiksel düzeyde anlamlı bir fark saptanamamıştır (t:0,88, p>0,01). Deney grubundaki hastalara standart hemşirelik bakımı verilmiştir. PTCA uygulaması sonrası hastaların, taburcu olduktan sonra MI geçirmiş olanlara 6 hafta, geçirmemiş olanlar 4 hafta sonra yaşam kaliteleri tekrar ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Summary This study has been planned in a control - experimental manner to determine the impact of standards of nursing care on quality of life and sufficiency of nursing care in PTCA patients. Sixty patients (30 control and 30 experimental group) who had been treated by PTCA in the Invasive Intensive Coronary Care Unit Ege University Faculty of Medicine, Department of Cardiology between August, 1996 - April, 1997 composed the sampling environment of the study. Standard Nursing Care Sheets, Quality of Life Evaluation Scale (Cardiac Version III), Efficiency of Nursing Care Evaluation Form (validitiy of content 0,9601) and Hand Books for PTCA patients were used to collect the necessary data. Chi square, Student t, Anova, Reability Analysis (Cronbach Alpha), Split Plato Variance Analysis were used for statstical analysis of data. There is not any statistically significant difference concerning the quality of life for both groups prior to PTCA (t=0.88, p>0,01). Standard nursing care was given to the experimental group. Quality of life following PTCA was measured 6 weeks after for those who previously had Ml and 4 weeks after for those who had no Ml previously.