Çocukluk çağında ruhsal travmaya maruz kalan bipolar bozukluk tanılı hastalarda nr3c1 gen polimorfizminin intihar girişimi veya intihar dışı kendine zarar verici davranış riski ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between nr3c1 gene polymorphism and the risk of suicide attempt or non-suicidal self-injurious behavior in bipolar disorder patients exposed to childhood trauma
  1. Tez No: 919591
  2. Yazar: ERDEM KEMAL KOYUNCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN MERVAN AYTAÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Amaç: Bu çalışmada, çocukluk çağı ruhsal travmasına maruz kalan bipolar bozukluk (BB) tanılı bireylerde NR3C1 gen polimorfizmi ile intihar girişimi veya kendine zarar verici davranış (KZVD) riski arasındaki ilişkinin kontrol grubuyla karşılaştırılarak tespit edilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezinde Psikiyatri Kliniğinde takipli BB tanısı olan 100 hasta ve 100 sağlıklı kontrol olmak üzere toplam 200 kişi alınmıştır. Çalışmaya sosyodemografik ve klinik veri formları doldurularak başlanmış olup hastaların tanılarını doğrulamak ve sağlıklı kontrollerde psikiyatrik tanıları dışlamak için DSM-5 Bozuklukları için Yapılandırılmış Klinik Görüşme (SCID-5-CV) yapılmıştır. Çalışmaya devam eden hastalara Klinik Global İzlenim Ölçeği, Hamilton Depresyon Derecelendirme Ölçeği, Young Mani Derecelendirme Ölçeği, Çocukluk Çağı Travmaları Envanteri, İntihar Davranışı Ölçeği ve Kendine Zarar Verme Davranışı Değerlendirme Envanteri uygulanmıştır. Katılımcılardan alınan kan örneklerinden, İstanbul Tıp Fakültesi Tıbbi Biyoloji Laboratuvarında DNAları izole edilerek polimeraz zincir reaksiyonu ile NR3C1 gen polimorfizmi çalışılmıştır. Bulgular: BB tanılı hastalar ile sağlıklı kontrol grubu arasında NR3C1 Bcl-1 genotip dağılımları ve alel frekansları karşılaştırıldığında gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark görülmemiştir. İntihar girişimi veya KZVD öyküsü olan BB tanılı kadın hastaların CC genotip oranları aynı cinsiyette intihar girişimi veya KZVD olmayan gruptan istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksekken, CG genotip oranları anlamlı düzeyde düşük oranda tespit edilmiştir. BB tanılı olguların klinik parametreleri genotip gruplarına göre karşılaştırıldığında, CC genotipine sahip BB tanılı olguların hızlı döngülülük öyküsü ve manik epizod sayısı, CG+GG genotipine sahip gruptan istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek saptanmıştır. Yine, KZVD öyküsü olan BB tanılı olgular genotiplerine göre gruplandırıldığında CG+GG grubundaki olguların fiziksel istismar ve fiziksel ihmal puanları, CC grubundakilerden istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek saptanmıştır. Sonuç: Türk popülasyonda NR3C1 Bcl-1 polimorfizmi, kadın BB tanılı hastalarda intihar girişimi veya intihar dışı KZVD üzerinde etkili bir genetik faktör olarak değerlendirilmiş olup CC genotipine sahip olmamak intihar davranışı ve kendine zarar verici davranış açısından kadın cinsiyette koruyucu bir faktör gibi görünmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to investigate the relationship between NR3C1 gene polymorphism and the risk of suicide attempts or non-suicidal self-injury (NSSI) in individuals diagnosed with bipolar disorder (BD) who were exposed to childhood trauma, compared to a control group. Method: A total of 200 participants, including 100 patients diagnosed with BD and followed up in the Psychiatry Clinic of Istanbul Basaksehir Cam and Sakura City Hospital Health Application and Research Center, University of Health Sciences, and 100 healthy controls, were included in the study. The study began with the completion of sociodemographic and clinical data forms. To confirm the diagnoses of the patients and exclude psychiatric diagnoses in healthy controls, the Structured Clinical Interview for DSM-5 Disorders (SCID-5-CV) was conducted. Patients continuing in the study were administered the Clinical Global Impression Scale, Hamilton Depression Rating Scale, Young Mania Rating Scale, Childhood Trauma Questionnaire, Suicide Behavior Scale, and Non-Suicidal Self-Injury Assessment Inventory. DNA was isolated from blood samples taken from participants and analyzed for NR3C1 gene polymorphism using polymerase chain reaction in the Medical Biology Laboratory of Istanbul Medical Faculty. Results: No statistically significant differences were found between BD patients and healthy controls in terms of NR3C1 Bcl-1 genotype distributions and allele frequencies. Among female BD patients with a history of suicide attempts or NSSI, the CC genotype rate was statistically significantly higher compared to those without such a history, whereas the CG genotype rate was significantly lower. When clinical parameters of BD cases were compared based on genotype groups, the rapid cycling history and the number of manic episodes in BD patients with the CC genotype were statistically significantly higher than in the CG+GG genotype group. Furthermore, when BD cases with a history of NSSI were grouped by genotype, physical abuse and physical neglect scores in the CG+GG group were statistically significantly higher than in the CC group. Conclusion: In the Turkish population, NR3C1 Bcl-1 polymorphism has been identified as an influential genetic factor for suicide attempts or NSSI in female BD patients. Not having the CC genotype appears to be a protective factor against suicidal and self-injurious behaviors in females.