Ameliyat öncesi izletilen çizgi filmlerin çocukların korku düzeyine etkisi
The effect of cartoons watched before surgery on children's fear level
- Tez No: 702315
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE SONAY TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma, ameliyathaneye gelen 4-10 yaş arası çocuklarda ameliyat öncesi oluşan korkuyu azaltmada çizgi filmin etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü deneysel araştırma türünde yapılmıştır. Çalışmanın verileri 1 Temmuz- 30 Ağustos 2020 tarihleri arasında Mersin Üniversitesi Hastanesi Ameliyathane Birimine gelen 4-10 yaş arasındaki çocuklardan elde edilmiştir. Örneklem büyüklüğü her grup için 58 çocuk olmak üzere toplamda 116 çocuk olarak belirlenmiştir. Veri toplamada“Gözlem Formu, Children's Fear Scale (CFS), Tablet Bilgisayar, Kronometre”kullanılmıştır. Veriler SPSS 21.0 paket programında yüzde, ortalama, standart sapma, ki kare, t testi, Anova ve Tukey ileri analiz testi ile değerlendirilmiştir. Yapılan tez çalışmasında, çocukların korku durumları üç farklı zamanda hem ölçek hem de nabız sayısı ölçümü ile değerlendirilmiştir. Yapılan ilk değerlendirme, çocuklar bekleme odasına geldiği anda yapılmıştır. Bu değerlendirmede çocukların korku puan ortalamaları açısından gruplar arası anlamlı farklılık olmadığı görülmüştür (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a randomized controlled experimental study to determine the effect of cartoon in reducing pre-operative fear in children aged 4-10 years who came to the operating room. The data of the study were obtained from children between 4-10 years old who came to Mersin University Hospital Operating Room Unit between 1 July and 30 August 2020. The sample size was determined as a total of 116 children, including 58 children for each group.“Observation Form, Children's Fear Scale (CFS), Tablet Computer, Stopwatch”was used for data collection. The data were evaluated using percentage, mean, standard deviation, chi-square, t test, Anova and Tukey advanced analysis test in SPSS21.0 package program. In the thesis study, children's fear states were evaluated with both scale and pulse rate measurement at three different times. The first assessment was made as soon as the children arrived in the waiting room. In this evaluation, it was seen that there was no significant difference between the groups in terms of the fear score averages of the children (p>0.05).