İş sağlığı ve güvenliği kayıt, takip ve izleme programı (İSG-KATİP) İşlevi ve kullanımındaki sıkıntılar
Occupational health and safety registration tracking and monitoring program (OHS-CIPT) problems in its function and usage
  1. Tez No: 702317
  2. Yazar: FERHAT KÜTÜKÇÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
İSG-KÂTİP sisteminin, çalışan, işveren ve İSG profesyonelleri açısından işlevi ve kullanımındaki sıkıntılarını ele alacağız. Ana başlıklar aşağıdaki gibi olacaktır; Çalışanlar açısından İSG-KÂTİP: Çalışanların (SGK' lı), bu sisteme giriş yetkilerinin olmamasından dolayı, hiçbir faydasını görememektedirler. Yani amacına ulaştığı söylenemez, bunun çözümü sistem çalışanlara da açılmalıdır. İşverenler açısından İSG-KÂTİP: İşverenlerin, bu sisteme anlam vermek konusunda sıkıntı yaşamaktadırlar. Sadece iş güvenliği uzman, işyeri hekimi ve işyeri hemşiresi atamalarının yapıldığı bir sistem olarak görmektedirler. Bunun yerine tüm çalışanlarının KVKK(Kişisel Verileri Koruma Kanunu) kapsamında ulaşabileceği tüm verilere, hizmet aldığı kişi veya kuruluşların sağladığı hizmetleri görebilmesi/ ulaşabilmesi gerekmektedir. İSG Profesyonelleri açısından İSG-KÂTİP: İSG profesyonellerinin, bu sistemde sadece firmalarının bilgilerine (adres bilgileri bile yetersiz olacak şekilde) ve çalışan sayılarını görebilmektedirler, olması gereken işe kabul olduktan ancak SGK kaydı olmadan evvel sürece müdahil olmaları gerekmektedir, çalışanların bilgilerine ulaşması ve işin işçiye uyumunu kontrol etme noktasında görevini tam anlamıyla yerine getirmesini sağlayacak şekilde olmalıdır. Özet olarak sistemin işlevi ve kullanma sıkıntılarına değinme, tespitler, değerlendirme ve daha aktif kullanılması konusundaki görüşlere yer verilecektir.
Özet (Çeviri)
We will deal with the problems of the OHS-CIPT system in employee, employee, employer and OHS encounter. Main headings will be as follows; Employees' reason is OHS-CIPT: Employees (with SGK) cannot see any benefit other than not having access to this system. In other words, it cannot be said that it has achieved its purpose, the solution should be opened to the system employees. OHS-KIT Outside Employers: Employers have difficulties in making sense of this system. It sees it as a system where only occupational safety specialists, occupational physicians and workplace nurses are appointed. Instead, the service written or organizations can see / access the service so that all employees can see / access the person or service with the KVKK (Personal Data Protection Law). OHS-CUP to be OHS Professionals: In this system, OHS professionals can only see the information of their companies (even insufficient address information) and the number of employees, they will be completed before they are accepted to the job they should be accepted, but before the SSI registration, the employees can access their information and check the compliance of the work with the worker. It can be made to fulfill literally. In summary, the difficulties of learning and use will be addressed, evaluated and learned more actively.