Atatürk Orman Çiftliği süt fabrikasında iş sağlığı ve güvenliği kapsamında risk değerlendirmesi
Risk assesssment within the scope of occupational health and safety Atatürk Farm Dairy Factory
  1. Tez No: 702333
  2. Yazar: GÖKHAN ÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜN ERASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Yeterli ve dengeli beslenme, canlının sağlıklı ve üretken olarak yaşamını sürdürmesi için gerekli olan besin öğelerin alması ve vücutta kullanmasıdır. Süt ve süt ürünleri içerdiği başta protein, vitamin ve diğer bileşenlerce zengin bir gıda maddesidir. Nüfus sayısındaki muazzam artış ve gıda kaynaklarının kısıtlılığı, gıda sanayi kolunun gelişmesine ve dolayısı ile makine kullanımının artmasına neden olmuştur. Sanayi ve teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin üretici daima insanoğludur. Üreticinin bir anlık dikkatsizliği başta kendilerine, diğer çalışanlara, ailelerine, yanı sıra işverene ve üretim hatlarına geri dönüşü olmayan maddi ve manevi zararlar verebilir. Gıda sektörü iş sağlığı ve güvenliği açısından son yıllarda üzerinde durulan önemli sanayi kollarından biri haline gelmiştir. İş yerinde yaşanan dikkatsizlikler bazen karşımıza geri dönüşü olan ramak kala olaylar olarak bazen de geri dönüşü olmayan iş kazası ve meslek hastalıkları olarak çıkar. Ramak kala olaylar iş kazaları ve meslek hastalıklarının sayısını ve maliyetini minimize etmek için, prosesler iyi tanımlanmalı, tehlikeleri belirlenmeli, risk değerlendirmesi gerçekçi bir şekilde yapılmalı ve çıktılar kararlılıkla uygulanmalıdır. Bu çalışmada, ATATÜRK'ün mirası ve Ankara'nın endüstriyel anlamda ilk süt işleyen tesisi olan ATATÜRK ORMAN ÇİFTLİĞİ Süt Fabrikasında risk değerlendirme analizi yapılmıştır. Risk değerlendirmesiyle çalışanları iş kazalarına ve meslek hastalarına karşı korumak üzere daha sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamı oluşturulması hedeflenmiştir. Öncelikle işyerindeki tehlikeler belirlenmiş ve bu tehlikelerle ilgili olan riskler 5*5 L Matris metodu ile değerlendirilmiştir. Ayrıca çalışanlara, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili temel kavramlar, iş sağlığı ve güvenliği yönetimi, risk yönetimi ve risk değerlendirmesi ile ilgili eğitim verilmiş ve değerlendirme yapılmıştır. Bu çalışma ile Atatürk Orman Çiftliği Süt Fabrikası üretim birimlerinde iş sağlığı ve güvenliği kapsamında tespit edilen 269 tehlikeyle ilgili olarak tehlikelerin ortadan kaldırılması için gerekli tedbirler alınmış ve uygulanmaya konulması için gerekli işlemler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
An adequate and balanced diet is the intake and use of nutrients necessary for the living being to live a healthy and productive life in the body. Milk and dairy products are a food substance rich in protein, vitamins and other components. The enormous increase in population numbers and the limitation of food resources led to the development of the food industry branch and therefore to the increase of machine use. No matter how much industry and technology develops, the producer is always human. A momentary inattention of the manufacturer can cause irreversible material and moral damage, primarily to themselves, other employees, their families, as well as to the employer and production lines. Food sector has become one of the important branches of industry focused on occupational health and safety in recent years. Inattention at work sometimes occurs as near-irreversible events, sometimes as irreversible accidents at work and occupational diseases. In order to minimize the number and cost of accidents at work and occupational diseases, processes must be well defined, their hazards must be determined, risk assessment must be carried out realistically, and outputs must be applied decisively. In this study, risk assessment analysis was carried out at ATATÜRK'S heritage and Atatürk Forest Farm Dairy Factory, Ankara's first industrial milk processing plant. The Risk assessment aims to create a healthier and safer working environment to protect employees against accidents at work and occupational patients. First, workplace hazards were identified and the risks associated with these hazards were evaluated using the 5*5 L Matrix method. In addition, employees were trained and evaluated on basic concepts related to occupational health and Safety, Occupational Health and safety management, risk management and risk assessment. With this study, necessary measures were taken to eliminate the hazards related to 269 hazards identified within the scope of occupational health and safety in the production units of Atatürk Forest Farm Dairy Factory and necessary actions were taken to put them into practice.