Urartu, Geç Hitit ve Yeni Assur uygarlıklarında şarap kültürü
Wine culture in Urartu, Neo Hittite and Neo Assyrian civilizations
  1. Tez No: 702344
  2. Yazar: ŞÜKRAN AKYILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLCAN GÖKCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada insanlık tarihinde önemli bir yer edinen şarabın Urartu, Geç Hitit ve Yeni Assur Krallığı'ndaki kullanım amacı ve önemi değerlendirilmiştir. Çalışma konusu dâhilinde olan üç uygarlıkta şarap kültürü incelenmeden önce Anadolu ve Mezopotamya'da şarap kültürü hakkında genel bilgi verilmiştir. Bunun akabinde bahsi geçen krallıkların kazı araştırma tarihçesi ve fiziki coğrafyasına değinilmiştir. Şarap;“çivi yazılı metinler”,“betim sanatı”ve“arkeolojik kalıntılar”ışığında ele alınarak araştırılmıştır. Çizim, harita ve fotoğraflarla desteklenen şarap kültürünün çeşitli yansımaları bilimsel verilerle ele alınmıştır. Kadim halk kültürlerinin önemli bir parçası olan şarap; yapım aşamaları, üretimi ve kullanım amaçlarına göre farklılık göstermektedir. Şarap kimi zaman bir ilaç, kimi zaman tanrıya sunulan kutsal bir sıvı, kimi zamansa eğlencelerin olmazsa olmaz içeceği olmuştur. Onu özel kılan bu çok yönlü kullanımı nedeniyle tarih boyunca birçok uygarlık tarafından tercih edilmiştir. Bunu yalnızca şarabın kullanımıyla değil aynı zamanda şarabın ham maddesi olan üzüm yetiştiriciliğinden, kralların kurduğu bağlardan ve bağcılık faaliyetlerinden de anlayabilmek mümkündür. Bu bağlamda şarap kültürüne ilişkin elde edilen veriler değerlendirilmiş ve araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the purpose and importance of wine, which has an important place in human history, in the civilizations of Urartian, Neo-Hittite and Neo-Assyrian Kingdoms. The study focuses on wine culture in Anatolia and Mesopotamia before examining the wine culture in the three civilizations within its scope. After that, some information is given about the excavation research history and physical geography of the mentioned kingdoms. Wine is studied in the light of“cuneiform texts”,“descriptive art”and“Archaeological Remains”. Various reflections of the wine culture, supported by drawings, maps and photographs, are discussed with scientific data. Wine, which is an important part of ancient folk cultures, differs according to its production stages, production and usage purposes. It has sometimes been a medicine, sometimes a holy liquid offered to God, and sometimes an indispensable drink of entertainment. It has been preferred by many civilizations throughout history due to this various use that makes it special. It is possible to understand this not only from the use of wine, but also from the cultivation of grapes, which is the raw material of wine, the vineyards established by the kings and viticulture activities. In this context, the data obtained on wine culture is evaluated and researched.