Lösemi teşhisi almış ergenlerin ruhsal işleyişlerinin ölüm dürtüsü üzerinden incelenmesi
Analysis of leukemia-diagnosed adolescents' psychic functioning with death drive
- Tez No: 702370
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BENGİ PİRİM DÜŞGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada, lösemi teşhisi almış ergenlerin ruhsal işleyişleri ölüm dürtüsü üzerinden incelenmiştir. Psikanalitik psikosomatik kuram çerçevesinde olguların ruhsal dünyaları, tasarımları ve duygulanımları araştırılmıştır. Araştırmanın amacı kanser teşhisi alan ergenler ile yapılan çalışmalara ve literatüre katkı sağlamaktır. Araştırma, lösemi teşhisi almış 14-18 yaş arası 5 ergen ile yürütülmüştür. Katılımcılar ile klinik ön görüşme yapılmış; katılımcılara projektif testler olan Rorschach ve Tematik Algı Testi uygulanmıştır. Bulgular“Rorschach Türk Ergen Normları”kullanılarak ve Fransız Okulu ile değerlendirilmiştir. Tüm bu verilerin analizi sonucunda katılımcıların zihinselleştirme konusunda zorlandıkları, depresif duygulanıma sahip oldukları ve bedene yönelik yıkıcı saldırgan düşlemlere sahip oldukları görülmüştür. Tüm bu veriler ışığında dürtüsel yaşamlarında yıkıcılığın hakim olduğu ve ölüm dürtüsünün işlediği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this research, psychic functioning of the adolescents has been analyzed based on the death drive. The psychic universe, design, and the affectivity of the phenomena have been studied. The aim of this research is to contribute to other studies and the body of literature concerning adolescents diagnosed with cancer. The research has been conducted with 5 leukemia-diagnosed adolescents between ages 14-18. After preliminary clinical interviews with the participants, Rorschach Test and Thematic Apperception Test have been conducted. The findings were evaluated within the French School, using the“Rorschach Turkish-Adolescent Norms”. As a result of the analysis, it has been found out that the death drive is dominant in their overall psyche, they have difficulties in mentalization, and that they cannot cope with depressive affect.