Poiesis olarak Dasein: Heidegger felsefesinde poiesis kavramının yeniden yorumlanması
Dasein as poiesis: The reinterpretation of the concept of poiesis in Heidegger's philosophy
  1. Tez No: 702384
  2. Yazar: BELGİN KURZWEG
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAAN HARUN ÖKTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma Heidegger düşüncesinde poiesis kavramının yorumlanma biçimindeki dönüşümünden hareketle erken dönem metinleri ve geç dönem metinleri arasındaki süreklilikle birlikte ayrımın arkasında yatan felsefi nedenleri soruşturarak Heidegger düşüncesini yeniden kurmayı hedeflemektedir. Volpi, Taminiaux gibi Heidegger düşüncesi üzerine çalışan birçok felsefeci Varlık ve Zaman‟ın Aristoteles‟in pratik felsefesinin fenomenolojik çerçevede radikal bir biçimde yeniden yorumlanması olduğunu düşünmektedir. Aristoteles‟in Nikomakhos‟a Etik‟indeki poiesis-praksis arasındaki ayrım ve kurduğu hiyerarşi Varlık ve Zaman‟da korunup fenomenolojik olarak yeniden yorumlanarak gayrisahih-sahih ayrımının temelini oluşturmuştur. Bu bakımdan bu çalışmada fenomenolojinin Heideggeryen mal edilişi ve de fenomenolojik çerçevede yeniden yorumlanan poiesis‟in Varlık ve Zaman‟da varoluşun gayrisahih bir modusu olarak konumlandırılması gösterilmeye çalışılacaktır. Çalışmanın ilerleyen bölümlerinde ise Heidegger‟in 1930‟larda erken Yunan düşüncesinde varlığın phusis olduğu düşüncesini baz alarak phusis ve poiesis kavramları ve bu kavramların birbirleriyle olan ilişkisi üzerine yeniden düşünmesinin, erken dönem metinlerinde Antik Çağ ontolojisinin ve onu takip eden Batı felsefesi geleneğinin ufku olarak gördüğü, zanaatkarın üretici etkinliği olarak ele aldığı poiesis‟i 1930‟lardan sonra şairlerin, düşünürlerin varlığı varolanlara getiren sahih etkinliği olarak konumlandırmasına giden yolu açması irdelenecektir.
Özet (Çeviri)
This study aims to reconstruct Heidegger's thought by investigating the philosophical reasons behind the distinction -as well as the continuity- between his early works and later works in terms of the transformation of interpretation of poiesis concept in Heidegger's thought. Many philosophers studying Heidegger's thought, such as Volpi and Taminiaux, think that Being and Time is the radical reinterpretation of Aristotle's practical philosophy in the phenomenological framework. According to this, the distinction and the hierarchy between poiesis and praxis established in Aristotle's Nicomachean Ethics are preserved and reinterpreted phenomenologically in Being and Time, forming the basis of the inauthenticity-authenticity distinction. In this respect, in this study, the Heideggerian appropriation of phenomenology and the position of poiesis (reinterpreted phenomenologically) as an inauthentic mode of existence in Being and Time will be tried to be shown. In addition to this, it will be scrutinized in this study that Heidegger's rethinking on the concepts of phusis and poiesis and their relationship to each other in the 1930s, based on the idea that being is phusis in early Greek thought, paved the way for positing poiesis after 1930s as the authentic activity of poets and thinkers that puts Being to work in a being, which was considered before in his early works as the productive activity of the craftsman and as the horizon of ancient ontology and Western tradition.