Obez kadınlarda pariteye göre maternal ve neonatal sonuçların doğum sonu iyileşme kalitesi ile ilişkisi
Relationship between maternal and neonatal outcomes and quality of postpartum recovery in obese women according to parity
- Tez No: 952550
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMET ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma, obez kadınlarda pariteye göre, maternal ve neonatal sonuçların doğum sonu iyileşme kalitesi ile ilişkisini değerlendirmek amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilimdalı'na doğum için gelen, beden kütle indeksi 30,0 kg/m2 dan yüksek olan gebeler oluşturmuştur. Örneklem G Power 3.1 bilgisayar programıyla hesaplanmıştır. Örneklemi, primipar 64, multipar 64 olmak üzere, toplam 168 kadın oluşturmuştur. Çalışmanın verileri 01.04.2024-31.07.2024 tarihleri arasında toplanmıştır. Veriler; Kişisel Bilgi Formu, Maternal-Neonatal Bilgi Formu, Doğum Sonu İyileşme Kalitesi Ölçeği ile elde edilmiştir. Gebeler doğumhaneye kabul edildikten sonra boy ve vücut ağırlığı ölçümü yapılıp beden kütle indeksi (BKİ) hesaplaması yapılarak örnekleme dahil edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde; tanımlayıcı istatistik ölçütleri, tek ve çift yönlü varyans analizi, bağımsız örneklem t testi, Mann Whitney U testi ve Binary lojistik regresyon analizi kullanılmıştır. Primipar ve multipar gebelerin doğum özellikler ile karşılaştırmasında doğumun sonuçlanma şekli, travayda indüksiyon uygulanma durumu, travay 3., 5. ve 6. saat oksijen satürasyon ortalamaları, travay 2. ve 6.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a descriptive and correlational study to evaluate the relationship between maternal and neonatal outcomes and the quality of postpartum recovery in obese women according to parity. The universe of the study consisted of pregnant women with a body mass index higher than 30.0 kg/m2 who came to Tokat Gaziosmanpaşa University Training and Research Hospital, Department of Obstetrics and Gynecology for delivery. The sample was calculated using the G Power 3.1 computer program. The sample consisted of a total of 168 women, 64 primiparous and 64 multiparous. The data of the study were collected between 01.04.2024 and 31.07.2024. The data were obtained using the Personal Information Form, Maternal-Neonatal Information Form, and the Quality of Postpartum Recovery Scale (QPRS). After the pregnant women were admitted to the delivery room, their height and body weight were measured, and then their body mass index was calculated and they were included in the sample. In the evaluation of the data; Descriptive statistics, one-way and two-way analysis of variance, independent sample t test, Mann Whitney U test and Binary logistic regression analysis were used.