Bireysel ve takım sporcularının zihinsel antrenman düzeylerinin bazı değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of the mental training levels of individual and team athletes in terms of some variables
- Tez No: 702402
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ORHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sporda Psikososyal Alanlar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırmanın amacı, bireysel ve takım sporcularının zihinsel antrenman düzeylerini yaş, cinsiyet, aktif spor yaşı ve eğitim durumu gibi değişkenler açısından farklılık gösterip göstermediğini incelemektir. Bu araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden, ilişkisel tarama ve betimsel tarama modelleri kullanılmıştır. Araştırma grubunu 18-28 yaş aralığındaki bireysel ve takım sporlarını yapan 358 kadın (yaş: 22,48 ± 3,20 yıl ) ve 342 erkek (yaş: 22,36 ± 3,27 yıl ) olmak üzere toplam 700 sporcu çalışmaya gönüllü olarak katılmışlardır. Veri toplama aracı olarak katılımcılara Yarayan ve İlhan (2018) tarafından Türkçeye uyarlaması yapılan“Sporda Zihinsel Antrenman Envanteri- SZAE”ve kişisel bilgi formu uygulanılmıştır. Verilerin analizi için SPSS 25 istatistik paket programından faydalanılmıştır. Elde edilen verilerin çözümlenmesi ve yorumlanmasında, tanımlayıcı istatistik, bağımsız örneklem t-testi ve tek yönlü varyans analizi ANOVA testleri kullanılmıştır. Anova testi sonrasında farklılıkları belirlemek üzere tamamlayıcı post-hoc analizi olarak Tukey testi yapılmıştır. Yapılan istatistiksel analiz sonuçlarına göre, takım sporu yapanların kişilerarası beceri puanlarının bireysel spor yapanlara göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Erkek sporcuların zihinsel performans ve zihinsel temel becerileri puanlarının kadınlara göre yüksek olduğu, kadınların ise kişilerarası beceriler ve kendinle konuşma puanlarının erkeklere göre daha yüksek olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze whether the mental training levels of individual and team athletes diverge in terms of variables such as age, gender, undergraduate years, and educational status. In this study, relational screening survey and descriptive screening survey models, which are quantitative research methods, were used. A total of 700 athletes, including 358 women (age: 22.48 ± 3.20 years) and 342 men (age: 22.36 ± 3.27 years), who do individual and team sports between the ages of 18-28), participated in the study voluntarily. Personal information form and“The Sport Mental Training Questionnaire- SMTQ”adapted to Turkish by Yarayan and İlhan (2018) were applied to the participants as a data collection tool. SPSS 25 statistical package program was used for the analysis of the data. Descriptive statistics, independent sample t-test, and one-way analysis of variance ANOVA tests were used in the analysis and interpretation of the obtained data. Tukey test was performed as a complementary post-hoc analysis to determine the differences after the Anova test. According to the results of the statistical analysis, it was determined that the interpersonal skill scores of those who do team sports are higher than those who do individual sports. It was found that the mental performance and mental basic skills scores of male athletes were higher than the females, while the interpersonal skills and self-talk scores of females were higher than males.