Nigella sativa ile dental pulpa kaynaklı mezenkimal kök hücresinin rat tibia kemik defekti iyileşmesi üzerine etkilerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Comperati̇ve effect of ni̇gella sati̇va wi̇th dental pulp mesenchymal stem cell therapy on heali̇ng of rat ti̇bi̇al bone defect
- Tez No: 702411
- Danışmanlar: PROF. DR. BEYZA KAYA
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Çene cerrahisindeki en büyük problemlerden biri kemik defektinin tamiridir. Kemik dokusu belirli bir büyüklükteki defektin üzerinde tam bir iyileşme sağlayamamaktadır. Bu boyut ortalama 7 mm olarak kabul edilir ve kritik boyut kemik defekti olarak adlandırılır. Bu boyutun üzerindeki defektlerde kemik dokusunun yapay kemik materyalleri ve biyolojik ajanlarla desteklenerek iyileşmesine yardım edilmektedir. Bu biyolojik ajanlar çeşitli vitaminlerden lazer ve ozon uygulamasına kadar geniş bir çeşitliliğe sahiptir. Literatürde güncelliğini hiç kaybetmeden bu maddelere yenileri eklenmektedir. Biz bu çalışmamızda güncel ve yeni bir ajan olan Nigella Sativa'nın dental pulpa kaynaklı mezenkimal kök hücresi ile birlikte kemik iyileşmesine olan etkinliğini saptamayı amaçladık. Çalışmamızda 28 adet Spraque Dawley cinsi erkek rat kullanıldı. Ratlar 4 gruba ayrıldı. Pozitif kontrol grubuna sadece tibia kemiği üzerinde trefin frezle defekt açılıp serum fizyolojik uygulanıp kapatıldı. 2. grupta tibia üzerinde trefin frezle defekt açıldı, daha sonra kapatıldı ve gavaj ile Nigella Sativa uygulandı. 3. grupta trefin frezle defekt açıldı ve daha sonra kapatıldı ve lokal olarak kök hücre verildi. 4. grupta ise trefin frezle defekt açıldı. Defekt kapatıldıktan sonra ratlara gavaj ile Nigella Sativa verildi ve defekt bölgesine lokal olarak kök hücre uygulandı. Hayvanların tamamı 4. hafta sonunda sakrifiye edilerek çıkarılan dokular fiksatif solüsyonu içinde histomorfolojik olarak incelemeye tabi tutuldu. Çalışmamızın sonucunda ise sadece timokinon veya kök hücre tedavisinin defekt oluşturulması sonrası kemik gelişimini kısmen uyardığı ve yeni kemik trabeküllerinin gelişimini desteklediği izlendi. Defekt oluşturulduktan sonra kök hücre + timokinon tedavisinin sadece timokinon ya da sadece kök hücre tedavisine göre çok daha etkin olduğu, daha fazla kemik trabekül gelişimini indüklediği, matriks ve bağ doku oluşumuna katkı sağladığı ve kemik yapımında rol alan osteoblastların ve osteositlerin sayısını arttırdığı gözlendi. Bu sonuçlara dayanarak kök hücre ve nigella sativanın kombine olarak uygulandığı defektlerde iyileşme açısından önem arzettiği kanısına varılmıştır. Ancak bu özelliklerinin daha iyi anlaşılabilmesi için daha ileri düzeyde araştırmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
One of the biggest problems in jaw surgery is the repair of the bone defect. Bone tissue cannot provide fully heal over a defect of a certain size. This size is considered to be an average of 7 mm and is called the critical size bone defect. In defects over this size, bone tissue is supported by artificial bone materials and biological agents to help it heal. These biological agents have a wide variety from various vitamins to laser and ozone application. In the literature, new ones are added to these items without losing their timeliness. In this study, we aimed to determine the effectiveness of a current agent, Nigella Sativa, on bone healing together with dental pulp-derived mesenchymal stem cells. In our study, 28 Sprague Dawley male rats were used. Rats were divided into 4 groups. In the positive control group, only the defect on the tibia bone was opened with a trephine bur, and saline was applied and then closed. In the second group, the defect was opened with a trephine bur on the tibia bone, then closed and Nigella sativa was applied by gavage. In the 3rd group, the defect was opened with a trephine bur, then closed and stem cells was given locally. In the 4th group, the defect was opened with a trephine bur. After the defect was closed, Nigella sativa was given to the rats by gavage and stem cells was applied locally to the defect area. All animals was sacrificed at the end of the 4th week and the removed tissues was subjected to histomorphological examination in fixative solution. As a result of our study, it was observed that only thymoquinone or stem cell therapy partially stimulated bone growth and supported the development of new bone trabeculae after defect creation. After the defect was created, it was observed that stem cell + thymoquinone treatment was much more effective than only thymoquinone or only stem cell treatment, inducing more bone trabeculae development, contributing to matrix and connective tissue formation, and increasing the number of osteoblasts and osteocytes involved in bone formation. Based on these results, it was concluded that the combined application of stem cells and nigella sativa is important in terms of healing in defects. However, further research is needed to better understand these features.