Nigella sativa sulu ekstresi ile dna hasarının önlenmesi ve dna tamir indüksiyonunun değerlendirilmesi
Prevention of dna damage and evaluation of dna repair induction by aqueous extract of Nigella sativa
- Tez No: 325456
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM HAKKI CİĞERCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biochemistry, Biology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Genom, DNA hasarına neden olan bir çok farklı etkene maruz kalır. Canlılar genetik materyallerini, bu etkenlerin oluşturduğu hasarlara karşı korumak amacıyla DNA tamir mekanizması içerirler. DNA hasarı ile DNA tamir kapasitesi denge halindedir. Bu dengenin bozulması durumunda, DNA'da meydana gelen hasar; genetik kararsızlığa, kontrollü hücre ölümüne veya kansere giden hastalıklara neden olmaktadır. Çalışmada haploit Saccharomyces cerevisiae suşunda H2O2`nin indüklediği oksidatif DNA hasarına karşı çörek otu (ÇO) sulu ekstresinin ve çörek otunun etken maddelerinden timokinonun (TQ) koruyucu ve tamir indüksiyon etkileri alkali tek hücre jel elektroforezi (comet assay) kullanılarak yapıldı. ÇO sulu ekstresinin 1\10,1\20,1\40 ve 1\80 dilüsyonları ile muamelesi S. cerevisiae hücrelerinde DNA hasarını azalttı. Böylece H2O2 tarafından oluşturulan DNA hasarına karşı hücresel koruma gösterdi. Ancak tamir indüksiyon etkisinin yeterli olmadığı görüldü. Buna ek olarak, 100 µg/ml ve 50 µg/ml konsantrasyonlarındaki TQ`nun DNA hasarına karşı koruyucu ve tamir indüksiyon etkisi olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
Genome is under attack of multiple factors which lead to DNA damage. Organisms have DNA repair mechanisms to protect their genetic material from damages caused by multiple factors. There is a balance between DNA damage and DNA repair. If this balance failed and DNA damage increase, it can be resulted in genetic instability, apoptosis and many of cancer types. In this work evaluated the effect of aqueous black cumin extract and Thymoquinone (TQ) of the active ingredient which is one of CO for its protecting and DNA damage induction against oxidative damage to DNA in haploid Saccharomyces cerevisiae strain. S. cerevisiae cells to H2O2 induced DNA damage in cell culture and against the COE `TQ` s the protective effects of induction and repair of alkaline single cell gel electrophoresis (comet assay) was used. Pre-treatments with CO aqueous extract reduced DNA damage at the dilutions 1\10, 1\20, 1\40 and 1\80. Thus, CO aqueous extract showed cellular protection against DNA damage produced by H2O2. However, repairing mechanism was not good enough. In addition, 100 µg/ml and 50 µg/ml concentrations of TQ 'had both repairing and protective effect on DNA damage induced by H2O2.