Hışıltılı süt çocuğunda yüksek duyarlı c reaktif proteinin tanı değeri var mıdır
- Tez No: 702414
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR BOSTANCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Allergy and Immunology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Allerjisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Arka fon Tekrarlayan hırıltılı 3 yaşın altındaki çocuklarda astım varlığını belirlemek önemlidir. Astım tanısı ve tedavisinde inflamatuar belirteçler araştırılmıştır. Bu çalışmanın amacı, 6-36 aylık çocuklarda modifiye astım öngörücü indeks (mAPI) pozitifliği olan veya olmayan tekrarlayan hırıltı ile yüksek ‐ C reaktif protein (hs ‐ CRP) düzeyi arasındaki ilişkiyi araştırmaktı. Yöntemler Bu kesitsel vaka kontrol çalışmasına tekrarlayan hırıltılı doksan dokuz çocuk ve 6-36 aylık 47 sağlıklı çocuk dahil edildi. Hışıltılı çocuklar mAPI pozitifliğine göre iki gruba ayrıldı. Sonuçlar Ortalama serum hs ‐ CRP tekrarlayan hışıltılarda kontrol grubuna göre daha yüksekti (sırasıyla 0,89 ± 1,7 mg / dL'ye karşı sırasıyla 0,12 ± 1,3 mg / dL; P = 0,002). Serum total IgE ve hs ‐ CRP arasında pozitif korelasyon vardı (P = 0,003; r = 0348). tekrarlayan hırıltıların 46'sında (% 46.5) mAPI pozitifliği saptandı. MAPI ‐ pozitif ve negatif gruplar arasında hs ‐ CRP arasında anlamlı fark yoktu.
Özet (Çeviri)
Background It is important to determine the presence of asthma in children under the age of 3 with recurrent wheezing. Inflammatory markers have been investigated in the diagnosis and treatment of asthma. The aim of the present study was to investigate the relationship between recurrent wheezing with or without modified asthma predictive index (mAPI) positivity and high‐sensitivity‐C reactive protein (hs‐CRP) level in children aged 6–36 months. Methods Ninety‐nine children with recurrent wheezing and 47 healthy children aged 6–36 months were included in the present cross‐sectional, case–control study. Those children with wheezing were divided into two groups according to mAPI positivity. Results Mean serum hs‐CRP was higher in the recurrent wheezers than in the control group (0.89 ± 1.7 mg/dL vs 0.12 ± 1.3 mg/dL, respectively; P = 0.002). There was a positive correlation between serum total IgE and hs‐CRP (P = 0,003; r = 0348). mAPI positivity was detected in 46 of the recurrent wheezers (46.5%). There was no significant difference in hs‐CRP between the mAPI‐positive and ‐negative groups. The best hs‐CRP cut‐off for differentiating between the patient and control groups was 0.11 mg/dL on receiver operating characteristic analysis (area under curve, 0.658; 95%CI: 0.571–0.744; P < 0.05; sensitivity, 60%; specificity, 61.7%). Conclusions High‐sensitivity CRP can be used to indicate respiratory and systemic inflammation independently of mAPI positivity in wheezy children.