4735 sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu'na tabi inşaat sözleşmelerinde işsahibi idarenin para borcunu ödemede temerrüdü
Default of the employer (public administration) in terms of payment of its monetary debt in construction contracts subject to Public Procurement Contracts Law (law number 4735)
- Tez No: 707497
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VEHBİ UMUT ERKAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hukuk, Law
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 168
Özet
Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu'nda tarafların eşitliği temel ilke olarak kabul edilmekle birlikte, bu Kanun'da daha çok idareyi koruyan hükümlere yer verilmiş, yüklenicinin haklarına ilişkin hususlar düzenlenmeyerek genel hükümlere bırakılmıştır. Bu çalışmada, KİSK'e tabi inşaat sözleşmelerinin genel özellikleri incelendikten sonra, idarenin asli edim borcu olan para borcunun miktarı, ödeme şekli ile ne zaman muaccel olacağı ele alınmıştır. Çalışmada ayrıca idarenin para borcunu ifasında temerrüdü için gereken şartlar ile temerrüdün para borcuna özgü sonuçları incelenmiş, temerrüde bağlı olarak yüklenicinin süre uzatımı isteme hakkı ile işi durdurma hakkının bulunup bulunmadığı hususları üzerinde durulmuştur. Son olarak hakediş ödemeleri, temerrüt faizi ve aşkın zararın tabi olduğu zamanaşımı süreleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Although equality between parties is adopted as the main principle, the Public Procurement Contracts Law (PPCL) contains mostly provisions that safeguard the administration, and matters relating to the rights of the contractor are left to be dealt with under general provisions. This study first examines the general characteristics of construction contracts subject to PPCL, then moves on to discuss the amount of money owed by the administration as its main obligation under a contract, its method of payment, and when it falls due. The study also examines the conditions required for the default of the administration in performance of its monetary debt, as well as the consequences of the default specific to monetary debt; and explores the issue of whether the contractor has the right to request time extension or the right to suspend work in relation to the default. Lastly, the progress payments, the interest for default and the statute of limitations for the excess damage is discussed.