Kan kültüründen izole edilen mayaların tür dağılımı ve antifungal duyarlılığının araştırılması
Evaluation of species distribution and antifungal susceptibility of yeasts isolated from blood culture
- Tez No: 702430
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAN DELİALİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Günümüzde malignite, kemoterapi ve immünsüpresif tedavilerin artması ile birlikte uzayan yoğun bakım ünitelerinde yatış süresi kandidemi insidansında artışa neden olmuştur. En sık kandidemi etkeni olarak Candida albicans görülmekle birlikte son yıllarda yapılan çalışmalar C. albicans dışı türlerde izolasyon sıklığının arttığını göstermiştir. Ayrıca tedavide kullanılan antifungal ilaçlara karşı direnç sorunu görülmeye başlamıştır. Bu sebeple tedavi seçiminde mayanın türü ve antifungal duyarlılığın bilinmesi önemlidir. Bu çalışmada kan kültürlerinden izole edilen mayaların tür dağılımı ve antifungal duyarlılıklarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Mersin Üniversitesi Hastanesi Tıbbi Mikrobiyoloji Laboratuvarına 01/01/2020 ile 31/12/2020 tarihleri arasında gönderilen kan kültürlerinden izole edilen 110 mayanın tanımlanması klasik yöntemler ve VITEK 2 YST maya tanımlama panelleri kullanılarak yapıldı. İzolatların antifungal duyarlılıkları EUCAST 7.3.2 referans sıvı mikrodilüsyon yöntemi ile çalışıldı. Sonuçlar, EUCAST versiyon 10.0 MIK değerleri kılavuzuna göre değerlendirildi. Çalışmada kan kültüründen en sık izole edilen maya türü %43,6 (n=48) ile C. parapsilosis bunu takiben C. albicans %26,3(n=29), C. tropicalis %14,5(n=16), C. glabrata %13,6(n= 15), ve C. krusei %1,8(n=2) olarak bulunmuştur. Direnç oranları C. albicans için; amfoterisin B %10,4, flukonazol %3,5, vorikonazol %3,4, itrakonazol %3,4 ve mikafungin %3,4 olarak, C. parapsilosis için; flukonazol %16,6, varikonazol %8,3 ve anidofulgin %8,3, amfoterisin B %4,3 ve mikafungin %6,2 olarak olarak tespit edilmiştir. Sonuç olarak çalışmamızda kandidemi vakalarından en sık C. parapsilosis'in izole edildiği ve flukonazol direncinin diğer antifungallere göre daha yüksek olduğu saptanmıştır. Kandidemi vakalarında mayaların tür ve antifungal duyarlılık sonuçlarının bilinmesi tedavi seçiminde klinisyenlere yol gösterici olacaktır.
Özet (Çeviri)
Today, with the increase in malignancy, chemotherapy and immunosuppressive treatments, the length of stay in intensive care units has led to an increase in the incidence of candidemia. Although Candida albicans is the most common cause of candidemia, recent studies have shown that the frequency of isolation in non-albicans Candida species has increased. In addition, resistance to antifungal drugs used in treatment has begun to appear. For this reason, it is important to know the type of yeast and antifungal susceptibility in the selection of treatment. In this study, it was aimed to determine the species distribution and antifungal susceptibility of yeasts isolated from blood cultures. Identification of 110 yeasts isolated from blood cultures sent to Mersin University Hospital Medical Microbiology Laboratory between 01/01/2020 and 31/12/2020 was performed using by classical methods and VITEK 2 YST yeast identification panels. Antifungal susceptibilities of the isolates were studied using the EUCAST 7.3.2 reference broth microdilution method. The results were evaluated according to the EUCAST version 10.0 Breakpoint tables for interpretation of MICs for antifungal agents. In the study, the most common yeast isolated from blood culture was C. parapsilosis 48(43.6%), followed by C. albicans 29(26.3%), C. glabrata 15(13.6%), C. tropicalis 16(14.5%) and C. krusei 2(1.8%). Resistance rates for C. albicans; amphotericin B 10.4%, fluconazole 3.5%, voriconazole 3.4%, itraconazole 3.4% and micafungin 3.4% for C. parapsilosis; fluconazole 16.6%, variconazole 8.3% and anidofulgin 8.3%, amphotericin B 4.3% and micafungin 6.2%. In conclusion, it was found that C. parapsilosis was most frequently isolated from candidemia cases and resistance of fluconazole was higher than other antifungals in our study. Knowing the species and antifungal susceptibility results of yeasts in candidemia cases will guide to the clinicians in choosing treatment.