Kardiyovasküler risk faktörleri olan normal epikardiyal koroner arterli hastalarda koroner hemodinamik bulgular ile kardiyovasküler mekanik özelliklerin karşılaştırılması
Relation between microvascular and macrovascular hemodynamics in normal epicardialcoronary arteries
  1. Tez No: 702429
  2. Yazar: CAFER PANÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN UMMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Koroner risk faktörleri olan hastalarda hem makrovasküler hem de mikrovasküler sistemler etkilenerek tüm vasküler ağaç üzerinde olumsuz sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Artan arteryel sertlik daha yüksek santral sistolik basınca neden olmakta, bu durum sol ventrikül ardyük artışına, ardından azalan koroner arter perfüzyon basıncına, azalan koroner genişleyebilme rezervine, yeniden gelişen yapısal değişikliklere ve sonuçta koroner arter hastalığı ve inmeye kadar yol açabilmektedir. Noninvaziv olarak ölçülebilen arteryel sertlik parametreleri ile koroner akım rezervi ve miyokardiyal direnç indeksi parametrelerinin birbirleriyle korelasyonu ve risk faktörlerinden etkilenme biçimleri bu araştırmada ulaşılması hedeflenen bulgulardır. Yöntem: Çalışmaya İstanbul Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı'nda çeşitli endikasyonlarla koroner anjiografi yapılmış ve epikardiyal koroner arter darlığı saptanmamış 58 hasta alındı. Tüm hastalarda ekokardiyografi ile bazal ve hiperemik koroner akımlar kaydedilerek koroner akım rezervi ve mikrovasküler rezistans ölçümleri yapıldı. Aplanasyon tonometrisi yöntemi ile nabız dalga hızı ve arteryel sertlik parametreleri ölçüldü. Bulgular: Toplam 58 hasta (29 erkek, yaş ortalaması 54 [34-71]) çalışmaya alındı. Arteryel sertlik parametreleri arasındaki ilişki değerlendirildiğinde, nabız dalga hızı (NDH) ve subendokardiyal viability ratio (SEVR) arasında ters yönde anlamlı olacak şekilde korelasyon (r= -0.328, p= 0.007) tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Microvascular and macrovascular systems are both affected from coronary risk factors and cause negative consequences on the entire vascular tree. Increased arterial stiffness causes higher central systolic pressure. Left ventricular afterload increases in this case. Increased afterload causes decreased coronary artery perfusion pressure, reduced coronary distensibility reserve and structural changes. Finally these effects can lead to coronary artery disease and stroke. The aim of our study is to investigate the link between noninvasive arterial stiffness parameters with coronary flow reserve and myocardial resistance index parameters and relationships of these parameters with risk factors. Methods: We were included 58 patients whom are performed coronary angiography because of various indications in Istanbul Faculty of Medicine Cardiology Department. There wasn't any epicardial coronary stenosis in coronary angiography. Basal and hyperemic flow velocities were obtained with coronary flow imaging using transthoracic echocardiography and coronary flow reserve and coronary microvascular resistance was calculated. Arterial stiffness parameters and pulse wave velocity was calculated with applanation tonometry method. Results: 58 patients (29 male, age average 54 [34-71]) were included. When we evaluate the link between arterial stiffness parameters, pulse wave velocity (PWV) had significant negative correlation with SEVR (r= -0.328, p= 0.007). The main reason of this correlation was priorly positive correlation between PWV and systolic pressure-time integral (SPTI) (r=0.465, p2 (1.41 + 0.23 / 1.58 + 0.24, p= 0.01). SEVR had significant negative correlation with MR (r=-0.321, p=0.016). SEVR was associated with delta MR which is the difference between the hyperemic and basal microvascular resistance values (arteriolar resistance index=ARI (r=0.413, p=0.002). Conclusion: Cardiovascular events occur with combined effect of macrovascular and microvascular pathologies. Central aortic and peripheric coronary microvascular hemodinamics are inseparable. Atherosclerotic aortic wall pathologies which affects central hemodynamic characteristics also affects the subendocardial perfusion and hemodynamic characteristics of coronary microcirculation. Therefore, in our study, relationships between subendocardial myocardial perfusion and stiffness of large arteries inspire about modulation of central blood pressure could be a therapeutic target for coronary microvascular dysfunction.