Uluslararası Ceza Mahkemesi ve Dağlık Karabağ
International Criminal Court and Nagorno-Karabakh
  1. Tez No: 702456
  2. Yazar: ZEYNAB HÜSEYNLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Yaklaşık 30 yıl boyunca Dağlık Karabağ (DK) ve çevresini işgal altında tutan Ermenistan süreç boyunca bir taraftan toprakların geri alınması için yapılan tüm barışçıl çözüm yollarına mani olurken bir taraftan da Azerbaycan sivil yerleşim yerlerine provokasyon nitelikli gerçekleştirdiği saldırılar II. Dağlık Karabağ (DK) Savaşının kaçınılmaz olduğunu ortaya koymuştur. 27 Eylül 2020'de Ermenistan'ın yeniden Azerbaycan'a ait sivil yerleşim yerlerine yaptığı saldırılara karşılık Azerbaycan'ın taaruza geçmesiyle ile başlayan II. DK Savaşı 9 Kasım 2020'de Rusya­-Azerbaycan-Ermenistan Devletleri arasında imzalanan ateşkes anlaşmasıyla sona ermiştir. Savaş süresince Ermenistan Silahlı Kuvvetleri (ESK) tarafından sivil nüfusa karşı defalarca saldırı yapılmıştır. Yapılan bu saldırılar sonucu 100'den fazla kişi hayatını kaybetmiş, 400'den fazla kişi ise yaralanmıştır. ESK yaptığı bu saldırı eylemleriyle 1949 tarihli Cenevre Sözleşmeleri (CS) ve Ek Protokol ile Roma Statüsü (RS) hükümlerine aykırı davranarak çeşitli savaş suçları işlemiştir. Bu suçların işlendiği ilk günden itibaren doktrinde adaletin sağlanması ve sorumluların cezalandırılması için suç konusu olaylarla ilgili mevcut yargılama seçenekleri değerlendirme konusu olmuştur. Daha adil ve olası bir yargılamanın yapılabilinmesi için olayın Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) tarafından yargılanması gerekliliği üzerinde durularak çeşitli görüşler ileri sürülmüştür. Bu çalışmada, UCM önüne gelen dava konusu olaylardan örnekler verilmekle II. DK Savaşı sürecinde ESK tarafından işlenen suç konusu olayların UCM tarafından yargılanabilmesi olasılığının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Anahtar Kelimeler : Dağlık Karabağ, II. Dağlık Karabağ Savaşı, Azerbaycan, Ermenistan, Ermenistan Silahlı Kuvvetleri, Uluslararası İnsancıl Hukuk, Uluslararası Ceza Mahkemesi, Savaş Suçları, İnsanlığa Karşı Suçlar.
Özet (Çeviri)
Having occupied Nagorno-Karabakh (NK) and its environs for nearly 30 years, Armenia attacks on Azerbaijiani civilian settlements as a provocation, on the one hand, while manipulating all the peaceful solutions to reclaim the lands, revealed that the II Nagorno-Karabakh (NK) war was inevitable has put it. The II NK war, which started with the attack of Azerbaijan in response to Armenia's attacks on civilian settlements belonging to Azerbaijian again on September 27, 2020 ended on November 10, 2020 with the ceasefire agreement signed between Russia-Azerbaijian- Armenia States. There have been attacks on the civilian population by the Armenia Armed Forces (AAF) on combatants. As a result of these attacks more than 100 people lost their lives and more than 400 people were injured. With AAF these offensive actions the IHC committed various war crimes by violating the provisions of the 1949 Geneva Conventions (GC) and the Additional Protocol and Rome Statute (RS). In the doctrine, from the first day of the aforementioned crimes, the existing trial options related to the crime cases have been the subject of evaluation in order to ensure justice and punish those responsible, and various opinions have been put forward by emphasizing the necessity of the case to be tried by the International Criminal Court (ICC) in order to make a fairer and more probable trial. In this study, it is aimed to evaluate the possibility of the criminal events committed by the AAF during the II NK war, to be tried by the ICC by giving examples from the cases that are the subject of the case before the ICC. Key Words : Nagorno-Karabakh, II Nagorno Karabakh War, Azerbaijian, Armenia, Armed Forces of Armenia, International Humanitarian Law, International Criminal Court, War Crimes, Humanity Against Crimes.