Performans değerlendirilmesine ilişkin hemşirelerin görüş ve beklentilerinin incelenmesi
  1. Tez No: 70246
  2. Yazar: BERRİN SELÇUK (YALÇIN)
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÜMSER ARGON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
61 ÖZET Performans değerlendirmesi, çalışanların belirli bir zaman diliminde görevlerini ne oranda iyi yapabildiklerinin periyodik olarak formal değerlendirilmesi sürecidir. Genel anlamda, kişinin yeteneklerini, gizli gücünü, iş alışkanlıklarını, davranışlarını ve benzeri niteliklerim diğerleriyle karşılaştırarak yapılan istatistiksel bir ölçmedir. Hastane ortamında da performans değerlendirmesi ya da çalışanların çalışmalarının değerlendirilmesi yapılmalı ve sonuç kendilerine bildirilmelidir. Basan derecesi hakkında bilgi sahibi olan kişi kendisini düzeltmek ve geliştirmek olanağı bulur. Kurumun başarısının devamı, çalışanların performansına bağlıdır. Hemşire ve yönetici hemşirelerin performans değerlendirmesine ilişkin görüş ve beklentilerini incelemek ve hemşire ve yönetici hemşirelerin bazı değişkenlere göre performans değerlendirmesine ilişkin görüş ve beklentilerini karşılaştırmak amacı ile planlanan bu çalışmanın ömeklemini Ege Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde çalışan hemşirelerden % 50 örneklemle seçilen 300 hemşire oluşturmaktadır. Tüm hemşirelerin sayısı 650'dir. Bu araştırma, betimleyici bir çalışma olarak yapılmıştır. Araştırmanın verileri, hemşirelerin sosyo-demografîk özellikleri, çalışma durumları ve çalıştıkları birimden memnun olma ve mesleği sevme durumları ile hemşire ve yönetici hemşirelerin bazı özelliklerinin karşılaştırılmasını, hemşirelerin çalıştıkları birimde çalışma başarılarının tespit edilmesine ilişkin görüşleri, çalışma başarılarının tespit edilmesinden beklentilerinin gerçekleşmesine ilişkin bulgular ve çalışma basanlarının en iyi şekilde gerçekleşmesi için gerekli koşullan ve hemşirelerin performans değerlendirmesine ilişkin görüşlerini belirtmeye yönelik ölçekten oluşan 3 bölümlük bir anket formu uygulanarak elde edilmiştir. Hemşirelerin performans değerlendirmesine ilişkin görüşlerini belirlemek amacıyla geliştirilen ölçeğin güvenirliğini saptamak üzere; split-half, Spearman-Brown katsayıları ve Cronbach Alfa güvenirlik katsayıları iç tutarlılık açısından hesaplanmıştır. Ölçekteki ifadeler iki bölüme ayrılarak Alfa katsayıları bulunmuş ve daha sonra bu iki bölümün korelasyonu belirlenmiştir. Buna göre birinci bölümün Alfa katsayısı r = 0.78, ikinci bölümün Alfa katsayısı r = 0.73 olarak bulunmuştur. Bu iki bölüm arasındaki62 korelasyon r = 0.66 olarak saptanmıştır. Ölçeğin Spearman-Brown katsayısı r = 0.79, Cronbach Alfa güvenirlik katsayısı r = 0.85, Guttman Split-half katsayısı r = 0.78 olarak bulunmuştur. Anket formunun içerik geçerliliği (content-validty) için iki uzman görüşünden yararlanılmıştır. Ayrıca ölçekte yer alan her ifadenin geçerliliğini saptamak üzere faktör analizi yapılmış ve elde edilen Alfa katsayıları Ek II'de verilmiştir. Araştırmada veriler, sayı- yüzde oranlan, ki-kare testi, aritmetik ortalama kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular değerlendirildiğinde; hemşire ve yönetici hemşirelerin performans değerlendirme ölçeğine ilişkin puan ortalamasına göre hemşirelerin performans değerlendirme ölçeğine ilişkin görüşlerinin (74.22) orta düzeyde olumlu, yönetici hemşirelerin performans değerlendirme ölçeğine ilişkin görüşlerinin (81.62) yüksek düzeyde olumlu, mesleğini seven hemşirelerin performans değerlendirme ölçeğine ilişkin görüşlerinin (76.41), mesleğim sevmeyen hemşirelerin performans değerlendirme ölçeğine ilişkin görüşlerinin (68.47) olduğu tespit edilip, orta düzeyde olumlu olarak değerlendirilmiştir. Hemşirelerin bazı sosyo-demografik özelliklere ve çalışma durumlarına göre performans değerlendirme ölçeğine ilişkin görüşlerinin puan ortalamalarının farklılık göstermediği saptanmıştır. Hemşirelerin mesleği sevme durumlarına göre performans değerlendirme ölçeğine İlişkin görüşlerinin puan ortalaması arasındaki fark önemli bulunmuştur. Bu bilgiler ışığında performans değerlendirmesi yapılmasının gerekliliği vurgulanmış, hemşirelere performans değerlendirmesi yapıldığının haberdar edilmesi ve değerlendirme sonuçlarının kendilerine karşılıklı görüşme yoluyla bildirilerek, mesleki alandaki eksikliklerinin giderilme» ve hemşirelerin performans değerlendirmesi ile ilgili görüş ve beklentilerinin incelenmesi ve bu konularda yeniden düzenlemeler yapılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
63 SUMMARY Performance assessment is a formal assessment process which shows how much well workers do their jobs in a determined time periods a general meaning, it is a systematic measurement, compares the qualification, secret power, job habits, behavior etc. of any person with others. Performance assessment or the assessment of the workers who work in the hospital should be done and the results should be informed them. If the person knows his/her level of success he tries to correct or improve himself/herself. This study aim is to examine the nurse and director nurse's ideas and hopes about performance assessment and make performance assessment of them according to some variation. 300 nurses used for this study samples are taken from Ege University Research and Application Hospital. Total nurse amount is 650 and SO percent of them were chosen. This study was done as a description study. All data are got from the inquiry form consists of 3 parts. These following data are taken from this inquiry from: social- demographic specification of nurses, working conditions, pleasure of the unit which they work and if they like their jobs, comparison of some specification of nurses and director nurses, ideas of them about determination of their job success, necessary conditions to get success and the criterion consist of nurses' ideas about performance assessment. Split-half, Spearman-Brown coefficient and cronbach alf reliability coefficient were calculated for getting the reliability of the criterion which was improved to determine the ideas about performance assessment of nurses. The criterion is divided two parts and a coefficients were calculated and correlation coefficients of two parts were found out r = 0.78 was found as first part a coefficient and r - 0.73 was found as second part a coefficient, r = 0.66 is the correlation between these two parts. Spearman- Brown coefficient is r=0.79, cronbach a reliability coefficient r=0.85, buttman split-half coefficient is r=0.78. Two experts ideas were utilized for content-validity of inquiry.64 In addition, to find validity of every explanation which take part in the criterion, factor analyze were made and a coefficients found from that were given at appendix DL Research data were appraised using count-percent proportion, mean, chi-square tests, analysis of variance, t and F tests. When the data got from research appraised the results are like that relative to mean score of the nurses and director nurses about criterion of performance assessment; nurses' ideas about performance assessment criterion (74.22) medium level positive, director nurses' ideas about performance assessment criterion (81.62) high level positive, nurses' ideas who like their job performance assessment criterion (76.41), nurses who don't like their job ideas performance assessment (68.47) medium level positive. Score mean of the nurses' ideas about performance assessment criterion according to working conditions and social-demographic specifications are not different. That is found that, the differences between score mean of nurses' ideas about performance assessment criterion according to they like their job, is important. As a result the necessity of making performance assessment is stated. The suggestions are like that Nurses should be informed about performance assessment and the research results should be informed by talking them face to face so their insufficient qualifications get improve. Research should be done about ideas and hopes of nurses about performance assessment and rearrangement should be done about this subject.