Kemoterapi alan kanserli hastalarda oral mukozit düzeyi ve etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of oral mucositis level and affecting factors in cancer patients receiving chemotherapy
  1. Tez No: 807639
  2. Yazar: SEDA ABALI PİLAS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Tanımlayıcı ve kesitsel özellikte planlanan bu çalışma kemoterapi tedavi sürecinde kanserli hastalarda oral mukozit düzeyi ve etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi amacıyla planlandı. Araştırma Ocak 2022-Temmuz 2022 tarihleri arasında, Medikal Onkoloji Kliniği'nde kemoterapi tedavisi gören 245 kanser hastası ile gerçekleştirildi. Araştırma verileri kişisel, ağız sağlığına ilişkin özellikler, hastalık ve tedavi sürecine ilişkin özellikleri içeren anket formu, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Oral Mukozit Değerlendirme Ölçeği kullanılarak toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel metotlardan (sayı, yüzde, ortalama vb.), Bağımsız örneklem t testi, Ki-kare testleri (Person Ki-kare, Yates Ki-kare, Fisher's Exact Testi), Eşleştirilmiş örneklem t-testi, çok değişkenli lojistik regresyon modellemesinden yararlanıldı. Hastaların yaş ortalamasının 62,31±10,70 olduğu, %32,7'sinin akciğer kanseri tanısı aldığı, %56,7'sinin 3 ay ve daha az süredir tanı aldığı ve %82,9'unun ECOG performans skorunun 0 olduğu saptandı. Hastaların %52,2'sinde oral mukozit geliştiği ve %35,5'inin oral mukozit puanının 1 olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
This descriptive and cross-sectional study was planned the factors affecting the level of oral mucositis in patients with cancer receiving chemotherapy and affecting factors. The study was conducted at a medical oncology clinic between January 2022 and July 2022. The sample consisted of 245 patients with cancer receiving chemotherapy. The data were collected using a survey (personal, oral health, disease, and treatment characteristics) and the World Health Organization (WHO) Oral Mucositis Assessment Scale (OMAS).