Yeni kapitalizmin mekânsal örgütlenme biçimi olarak yaratıcı kentler: Singapur örneği
Creative cities as a spatial organization form of the new capitalism: The case of Singapore
- Tez No: 702461
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kent Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada 20.yüzyılın son çeyreğinde sosyo-ekonomik yapıda meydana gelen dönüşümlerin kentsel mekânda yansımaları incelenmektedir. Yeni kapitalizmin yüksek teknoloji ve bilgi merkezli yeni ilişkileri, küresel çapta sermaye ve finans akışları, Kuzey Amerika ve Batı Avrupa kentlerinin sanayi üretimini güney ülkelere kaydırması sonucu dünyanın önde gelen kentleri yönetim, denetim, finans ve bankacılık merkezleri haline gelmiştir. Küresel kent veya dünya kenti olarak analiz edilen bu süreçlerin yanında, yeni kapitalizmin kültürel-yaratıcı sektörler aracılığıyla yaratıcı kent modeli ile kurduğu ilişki kentsel örgütlenme biçimlerini etkilemektedir. Yaratıcılık ve inovasyon tarafından şekillendirilen yeni küresel ekonomi, kentsel mekânı yaratıcı bir sosyal çevre ve yaratıcı süreçler inşa etmek üzere yeniden tasarlamaktadır. Kentsel mekân yaratıcı fikirlerin gelişeceği ve bu fikirlerin alış veriş edilebileceği alanlar olarak düşünülmektedir. Dolayısıyla yeni eğilimler kentlerde kaba altyapılar dışında, toplumların kültürel ve sanatsal değerlerini kente kazandırarak hem bir cazibe merkezi hem de yaratıcı sosyal çevre inşa etmeye yöneliktir. Yaratıcı kent tartışmaları ise bu noktada kentin çok aktörlü, çok katmanlı ve disiplinler arası yöntemlerle inşa edilmesine ve toplumların soft altyapılarının kentte görünür kılınmasına odaklanmaktadır. Bu bağlamda, son yıllarda gelişen Singapur gibi Güney Asya kentleri incelemeye değer örnekler sunmaktadır. Bu çalışmada yeni kapitalizmin kent mekânı ile kurduğu ilişki yaratıcı kentler üzerinden Singapur kent devleti örneğinde ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
This study discusses the urban spatial reflections of the transformations taken place in the socio-economic structure at the late of the twentieth century. Because of new capitalist relations such as high technology and knowledge-based economy, international capital and finance flows, transfer of North industries to Southern countries, the major cities of the world have become the headquarters of global management, governance, finance and banking. Besides these processes called as world city or global cities, the relevance of the new capitalism with the creative cities through cultural-creative sectors has influenced the formations of urban organizations. The new global economy shaped by the concepts of creativity and innovation re-designs urban spaces to make creative milieu and processes in cities around the world. Urban spaces are regarded as spaces where creative ideas may grow up and can be exchanged. Thus, the contemporary inclinations aim to build attractive centers and social milieu by including cultural and aesthetic values into cities, rather than building just hard infrastructures. The creative city discourses presently focus on making cities multi-agent, multi-dimensional and interdisciplinary and on bringing the soft infrastructure of societies out in landscapes. In this context, recently developing South Asian cases like Singapore city-state are worth analyzing. In this study are figured out the relations of new capitalism with urban spaces through creative city-making processes based on the Singapore city-state.