Ebeveynlerin olumsuz disiplin tutumları, ebeveyn stres ve ebeveyn yetkinlik düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examinig the relationship between parent's negative disciplinary attitudes, parental stress and parental competence level
  1. Tez No: 702465
  2. Yazar: AYSUN GÜNEY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL KILIÇASLAN ÇELİKKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu araştırmanın amacı; Ebeveynlerin Olumsuz Disiplin Tutumları, Ebeveyn Yetkinlik Düzeyi ve Ebeveyn Stresi arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmaya 2020-2021 eğitim öğretim yılında 5. 6. ve 7. Sınıfa devam eden öğrencilerin anneleri katılmıştır. Uygun örnekleme yöntemiyle seçilen 326 anne araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Çalışma ilişkisel tarama modelinde yapılmıştır. Araştırma kapsamında Ebeveynlik Ölçeği, Ebeveyn Stres Ölçeği, Ebeveyn Yetkinlik Ölçeği ve Aile Bilgi Formu öğrenciler aracılığıyla annelere ulaştırılmıştır. Verilerin analizinde Pearson Çarpım Moment Korelasyon Analizi, Bağımsız Gruplar T testi, Kruskal Wallis-H testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) testleri kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda Ebeveynlik Ölçeği'nden elde edilen Olumsuz Ebeveyn Disiplin Tutumu toplam puanı ile Ebeveyn Yetkinliği arasında negatif yönde; Ebeveyn stresi ile pozitif yönde orta düzeyde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Ebeveyn yetkinliği ile Ebeveynlik Ölçeği alt boyut puanlarından Düşmanca Tutum ve Saldırgan Tutum arasında negatif yönde orta düzeyde, Gevşek Tutum ile düşük düzeyde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Ebeveyn Yetkinliği ile Ebeveyn Stresi arasında ise negatif yönde orta düzeyde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Ebeveyn Stresi ile Ebeveynlik Ölçeği alt boyut puanlarından Düşmanca Tutum ve Saldırgan Tutum arasında pozitif yönde orta düzeyde, Gevşek Tutum ile pozitif yönde düşük düzeyde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Ebeveyn Disiplin Tutumları demografik değişkenler açısından incelendiğinde; Ebeveynlik Ölçeği Toplam puanı ebeveynin yaşı değişkeni; düşmanca ve gevşek disiplin tutumu çocuk sayısı değişkeni, saldırgan disiplin tutumu çocuğun devam ettiği sınıf değişkeni açısından anlamlı bir şekilde farklılaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between parental negative disiplinary attitudes and parental self-efficacy and parental stres. The research was carried out in the 2020-2021 academic year with 326 mothers who having children going to secondary school. Convenience sampling is used in this study. The research was based on the correlational survey model. Parental Scale, Parental Self-Efficacy Scale, Parental Stress Scale and Family ınformation Form were used to collect data. In order to analyze data Pearson correlation coefficient analysis, Mann–Whitney U test, Kruskal Wallis-H test and One Way ANOVA test were used. According to the result of the research there was a moderately significant correlation in negative way between Negative Parental Disciplinary Attitude (obtained from Parental Scale) and Parental Sef-Efficacy; in positive way between Parental Stress and Negative Parental Disciplinary Attitude. There was found a moderately significant relationship in a negative way between Parental Sef-Efficacy and Hostile Attitude, Overreactive Attitude (sub dimensions of Parental Scale); in a negative way but low significant correlation between Lax Attitude. There was moderately significant correlation in negative way between parental stres and parental self-efficacy. There was found a moderately significant relationship in a positive way between Parental Stress and Hostile Attitude, Overreactive Attitude (sub dimensions of Parental Scale); in a positive way but low significant correlation between Lax Attitude. It is detected that Negative Parental Attitudes differed in terms of parental age; Hostile and Lax Attitudes differed significantly in terms of number of children; Overreactive Attitudes differed significantly in terms of child's class.