Okul öncesi öğretmenlerinin örgütsel adalet algılarının iş tatmin düzeylerine etkisi
The effect of organizational justice perceptions of preschool teachers on job satisfaction level
- Tez No: 397451
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VİCDAN ALTINOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Araştırmada öğretmenlerin örgütsel adalet algıları ile iş tatmin düzeyleri arasındaki ilişki düzeyinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Araştırma 2014 yılında Ankara ili Yenimahalle ilçesinde kamuya ait eğitim öğretim kurumlarında çalışmakta olan 191 okul öncesi öğretmeninden elde edilen verilerle gerçekleştirilmiştir. ilişkisel tarama modelinde olan araştırmada veri toplama araçları olarak çalışanların örgütsel adalet algılarını ölçmek için Niehoff ve Moorman tarafından hazırlanan, Doğan‟ın öğretmenlere uyarlamasıyla oluşturulmuş, beşli likert tipinde“Örgütsel Adalet”ölçeği kullanılmıştır. iş tatmin düzeylerinin ölçülmesi için ise Dawis, D. J. Weiss, G. W. England, L. H. Lofquist tarafından geliştirilen Minnesota iş Tatmini Ölçeğinin (MSQ) kısa formu kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre öğretmenlerin örgütsel adalet algıları ve alt boyutları olan dağıtımsal adalet, işlemsel adalet ve prosedürel adalet bağımsız değişkenleri ile çalışanların iş tatminleri ve alt boyutlarını oluşturan içsel ve dışsal tatmin bağımlı değişkenleri arasında anlamlı ve pozitif yönlü ilişkiler ortaya konulmuştur. Buna göre çalışanların bulundukları kurumdaki iş ve işlemlere ilişkin örgütsel adalet algılarının iş tatmin düzeylerinin belirleyicisidir
Özet (Çeviri)
In this research it way aimed to put forward the relationship between job satisfaction level and organizational justice perceptions of teachers. Research was carried out in Yenimahalle district in Ankara with the data obtained from 191 preschool teachers working in public school on 2014. Research was designed as scale survey method and it was used five-point Likert-type“Organizational Justice”survey to measure perceptions of employees' organizational justice as data collection tools which is prepared by Niehoff and Moorman and created by Doğan's adoptation to teachers. Short Form of Minnesota Satisfaction Questionnaire (MSQ) was used for measuring job satisfaction levels, which was developed by Dawis, D. J. Weiss, G. W. England, L. H. Lofquist. According to the findings, there are meaningful and positive relationship between distributive justice, procedural justice independent variable which is organizational justice perception of teachers its dimensions and intrinsic/extrinsic satisfaction dependent variables are composing job satisfaction of employees and its dimensions. According to this, organizational justice perceptions of employees are determinant of job satisfaction level associated with the employees operations in institutions.