Üniversite öğrencilerinde bağlanma stillerine göre reddedilme duyarlılığı ve şiddet eğiliminin incelenmesi
Investigation of rejection sensitivity and violence tendencies according to attachment styles in university
  1. Tez No: 702479
  2. Yazar: HAZAL KANDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİNNAZ KIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın amacı; üniversite öğrencilerinin bağlanma stillerine göre reddedilme duyarlılığı ve şiddet eğilim düzeyleri arasındaki ilişkisinin incelenmesidir. Araştırmanın bir diğer amacı ise cinsiyet değişkeninin bağlanma stilleri, reddedilme duyarlılığı ve şiddet eğilimi ile ilişkisinin incelenmesidir. İlişkisel tarama modeli niteliğindeki araştırmanın örneklemini Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi, Tarsus Üniversitesi, Toros Üniversitesi ve Çağ Üniversitesi'nde okuyan toplam 342 öğrenci oluşturmaktadır. Katılımcılara kişisel bilgi formu ile İlişki Ölçekleri anketi, Reddedilme Duyarlılığı ve Şiddet Eğilim ölçekleri uygulanmıştır. Araştırmada incelenen reddedilme duyarlılığı ve şiddet eğiliminin bağlanma stilleri ve cinsiyete göre farklılaşıp farklılaşmadığını incelemek amacıyla iki yönlü varyans analizinden; farklılıkların kaynağını bulmak için Tukey testinden faydalanılmıştır. Çalışmanın bulgularına göre bireylerin reddedilme duyarlılıklarının cinsiyete göre değişmediği ancak kaygılı bağlanma stiline sahip bireylerin reddedilme duyarlılık düzeylerinin yüksek olduğu bulunmuştur. Şiddet eğilimi ile ilgili bulgulara bakıldığında ise kadınların ve güvenli bağlanma stiline sahip katılımcıların şiddet eğilim puan ortalamalarının düşük olduğu saptanmıştır. Bağlanma stilleri, reddedilme duyarlılığı ve şiddet eğilimi arasında ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between rejection sensitivity and violence tendency levels according to the attachment styles of university students. Another aim of the study is to examine the relationship of gender variable with attachment styles, rejection sensitivity and tendency to violence. The sample of the research, which is a relational screening model, consists of 342 students studying at Hatay Mustafa Kemal University, Tarsus University, Toros University and Çağ University. Personal information form, Relationship Scales questionnaire, Rejection Sensitivity and Violence Tendency scales were applied to the participants. In order to examine whether the rejection sensitivity and violence tendency examined in the study differ according to attachment styles and gender, the two-way analysis of variance; Tukey test was used to find the source of the differences. According to the findings of the study, it was found that individuals' sensitivity to rejection did not differ according to gender, but individuals with anxious attachment style had high rejection sensitivity. Looking at the findings about violence tendency, it was found that the mean scores of violence tendency of women and participants with a secure attachment style were low. A relationship was found between attachment styles, sensitivity to rejection, and tendency to violence.