Üniversite öğrencilerinde reddedilme duyarlılığı, kişilik inançları ve yakın ilişki deneyimlerinin siber ısrarlı takip eğilimi üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Examining the effects of rejection sensitivity, personality beliefs and close relationship experiences on cyberstalking tendencies in university students
  1. Tez No: 977540
  2. Yazar: CEREN AYYER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CUMHUR AVCİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, siber ısrarlı takip davranışının bağlanma stilleri ve kişilik inançları ile olan ilişkisini incelemektir. Çalışma, Türkiye'nin farklı bölgelerinde çeşitli üniversitelerde öğrenim gören toplam 405 üniversite öğrencisinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların yaş aralığı 18 ile 41 arasında değişmekte olup, yaş ortalaması 21.18 ve standart sapması 2.84'tür. Çalışmanın %78,5'i kadın (n = 318), %21,5'i erkek (n = 87) katılımcılardan oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Demografik Bilgi Formu, Siber Stalklama Ölçeği, Reddedilme Duyarlılığı Ölçeği, Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanter ve Kişilik İnançları Ölçeği–Kısa Form kullanılmıştır. Korelasyon analizleri sonucunda, kaygılı bağlanma stili ile siber ısrarlı takip davranışı arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Kaygılı bağlanma ayrıca reddedilme duyarlılığı ile anlamlı bir ilişki göstermiştir. Kişilik inançları alt boyutları ile siber ısrarlı takip davranışı arasında ise düşükten orta düzeye kadar değişen pozitif ilişkiler gözlenmiştir. Stepwise regresyon analizi sonuçları, kaygılı bağlanma stilinin siber ısrarlı takip davranışının en güçlü yordayıcısı olduğunu ortaya koymuştur. Analize dahil edilen diğer anlamlı değişkenler arasında antisosyal kişilik inancı ve cinsiyet yer almış; erkek katılımcıların siber ısrarlı takip puanlarının kadınlara göre daha düşük olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular, kaygılı bağlanma stili ve bazı kişilik inançlarının siber ısrarlı takip davranışını anlamada önemli değişkenler olabileceğini göstermektedir. Çalışma, literatürde henüz sınırlı sayıda araştırmanın bulunduğu siber ısrarlı takip davranışının daha kapsamlı biçimde incelenmesine katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between persistent cyberstalking behavior, attachment styles, and personality beliefs. The study was conducted with a total of 405 university students from various universities from various universities across Turkey. Participants' ages ranged from 18 to 41, with a mean age of 21.18 (SD = 2.84). Among the participants, 78.5% were female (n = 318) and21.5% were male (n = 87). Data collection instruments included the Demographic Information Form, Cyberstalking Scale, Rejection Sensitivity Scale, Experiences in Close Relationships Inventory, and the Short Form of the Personality Beliefs Questionnaire. Correlation analyses indicated a positive and significant relationship between anxious attachment style and persistent cyberstalking behavior. Anxious attachment was also significantly associated with rejection sensitivity. Positive correlations ranging from low to moderate were observed between personality belief subscales and persistent cyberstalking behavior. Stepwise regression analysis revealed that anxious attachment was the strongest predictor of persistent cyberstalking behavior. Other significant predictors included antisocial personality beliefs and gender, with male participants scoring lower on cyberstalking behavior than female participants. These findings suggest that anxious attachment style and certain personality beliefs may be important factors in understveing persistent cyberstalking behavior. The study contributes to a more comprehensive understveing of persistent cyberstalking, a concept that remains relatively underexplored in the literature.