Üniversite öğrencilerinin çocuklukta algıladıkları ebeveyn kabul ve reddinin bağlanma stiline ve reddedilme duyarlılığına etkisi
The effects of university students' perceived parental acceptance and rejection in childhood on attachment style and rejection sensitivity
  1. Tez No: 968425
  2. Yazar: MİRAY KABAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RUKİYE GÜNSELİ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Araştırmanın amacı, üniversite öğrencilerinin çocukluk döneminde ebeveynleri tarafından algılanan kabul ve reddin, yetişkinlik dönemine geçişleri sırasında oluşturdukları bağlanma stilleri ve reddedilme duyarlılıkları üzerindeki etkilerinin incelenmesidir. Araştırma evreni, 2023-2024 eğitim öğretim yılında İzmir ili Buca ilçesindeki Dokuz Eylül Üniversitesi'nde Eğitim Fakültesinde öğrenime devam eden 385 üniversite öğrencilerinden oluşmaktadır. Araştırmada katılımcılara Sosyodemografik Bilgi Formu, Anne-Baba Kabul-Red Kısa Formu, Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri ve Reddedilme Duyarlılığı Ölçeği uygulanmıştır. Veriler toplandıktan sonra IBM SPSS-29 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Bağımlı değişkenlerin sosyodemografik değişkenlerden ikili grup değişkenlerine göre nasıl farklılaştığını belirleme adına bağımsız örneklem t-testi, üç ve daha fazla gruplu değişkenler açısından nasıl farklılaştığını saptama adına ise Tek Yönlü Varyans Analizi (One Way ANOVA) yapılmıştır. Tek Yönlü Varyans Analizi aşamasında, kullanılan tüm değişkenlerin homojen dağılması sebebi ile çoklu karşılaştırmalarda Tukey HSD analizi yapılmıştır. Sürekli değişkenler arasındaki ilişkileri belirleme adına ise Pearson korelasyon analizi yürütülmüştür. Bunun yanı sıra ebeveyn kabul veya reddin reddedilme duyarlılığı ve bağlanma stillerini nasıl yordadığını belirleme adına çoklu regresyon analizi yapılmıştır. Araştırma sonucunda, üniversite öğrencilerinin çocuklukta algıladıkları ebeveyn kabul ve red düzeylerinin; cinsiyet, yaş, algılanan aile gelir düzeyi ve medeni durum gibi demografik değişkenlere göre anlamlı bir biçimde farklılaştığını ortaya koymuştur. Ayrıca hem kaçınmacı hem de kaygılı bağlanma stillerinin, düşük ebeveyn sıcaklığı ve yüksek red algısı ile ilişki olduğu saptanmıştır. Reddedilme duyarlılığı, düşük ebeveyn sıcaklığı ve yüksek düzeyde kayıtsızlık, saldırganlık ve ayrışmamış red algısı ile anlamlı ilişkiler göstermiştir. Buna karşın, reddedilme duyarlılığı düzeyleri demografik değişkenler açısından anlamlı bir farklılık göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effects of perceived parental acceptance and rejection during childhood on university students' attachment styles and rejection sensitivity as they transition into adulthood. The research sample comprised 385 university students enrolled in the Faculty of Education at Dokuz Eylül University, located in the Buca district of İzmir, during the 2023–2024 academic year. Participants completed the Socio-Demographic Information Form, the Parental Acceptance-Rejection Short Form, the Experiences in Close Relationships Inventory, and the Rejection Sensitivity Questionnaire. Data analysis was performed using IBM SPSS-29 software. Independent samples t-tests were conducted to assess differences in dependent variables across dichotomous sociodemographic groups, while One-Way Analysis of Variance (ANOVA) was utilized for variables with three or more groups. Due to the homogeneity of variances, Tukey's HSD test was applied for post hoc multiple comparisons. Pearson correlation analysis was employed to examine relationships between continuous variables. Additionally, multiple regression analyses were carried out to evaluate the predictive effects of parental acceptance and rejection on rejection sensitivity and attachment styles. The results demonstrated that perceived parental acceptance and rejection levels in childhood significantly differed based on demographic factors including gender, age, perceived family income, and marital status. Both avoidant and anxious attachment styles were found to be significantly associated with lower parental warmth and higher perceived rejection. Rejection sensitivity was significantly related to lower parental warmth and higher perceived indifference, hostility, and undifferentiated rejection. However, rejection sensitivity did not vary significantly across demographic groups. These findings underscore the critical influence of early parental behaviors on the development of attachment patterns and emotional sensitivity in emerging adulthood.