Metin temelli dil bilgisi öğretim yönteminin hazırlıksız konuşma becerisine etkisi (8. sınıf kız öğrenciler örneği)
The effect of text-based grammar teaching method on unprepared speaking skill (8th grade girl students example)
- Tez No: 702480
- Danışmanlar: PROF. DR. NAMIK KEMAL ŞAHBAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Türkçe eğitimi içinde, öğrencilere dil bilgisini öğretmek bir amaç olarak görülmemekte, ana dilin etkili ve doğru bir şekilde kullanımına yardımcı bir araç olarak kabul edilmektedir. Doğru konuşmak, doğru yazmak dil bilgisi kurallarını doğru kullanmayla sağlanabilir. Bu yüzden dil bilgisi öğretimi, kuralları ezberlettirerek değil, işlevlerini sezdirerek, anlatıma katkılarını kavratarak yapılmalıdır. Metin temelli dil bilgisi öğretimi, ana dilin kullanım alanlarından, metinlerden, hareket ederek dil bilgisi kurallarını anlamlı bir bütün halinde sezdirmeye dayanan bir yaklaşımdır. Bu yaklaşımla öğrencilere dil bilgisi kurallarını ezberletmek yerine yazılı ve sözlü metinlerdeki örnekleri hissettirilir ve diğer dil becerilerinin gelişmesine katkı sağlayan bir dil bilgisi öğretimi yapılmış olur. Bu çalışmada metin temelli dil bilgisi öğretim yönteminin hazırlıksız konuşma becerisine etkisi araştırılmıştır. Çalışmada nicel yöntemlerden biri olan ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmış ve araştırma Mersin ili, Akdeniz ilçesindeki Akdeniz İmam Hatip Ortaokulu 8. sınıf öğrencileri üzerinde yapılmıştır. Araştırmada veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen ve güvenirliği araştırma sırasında kanıtlanmış olan“Konuşma Becerisi Gözlem Formu”ile toplamış ve SPSS 20 paket programına aktarılmıştır. Araştırma verileri üzerinde tek faktör üzerine tekrar eden ölçümler için iki faktörlü ANOVA analizleri yapılmıştır. Çalışma sonunda, metin temelli dil bilgisi öğretim yönteminin, öğrencilerin konuşma becerisini geliştirmede geleneksel yöntemlere göre daha etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In Turkish language education, teaching grammar to students is not seen as a goal, but it is accepted as a tool which helps the effective and correct use of the mother tongue. Speaking and writing correctly can be achieved by using grammatical rules correctly. Therefore, grammar teaching should be done, not by making the rules memorized but by making the rules sense their functions and making them comprehend their contribution to the expression. Text-based grammar teaching is an approach based on intuiting grammar rules as a meaningful whole by acting on the usage areas of the mother tongue and texts. Students are made to feel the examples in written and spoken texts instead of memorizing grammar rules and a grammar teaching that contributes to the development of other language skills is made with this approach. In this study, the effect of text-based grammar teaching method on unprepared speaking skill has been researched. In the study, a quasi-experimental design with pretest-posttest control group, which is one of the quantitative methods, was used and it was conducted on 8th grade students of Akdeniz Imam Hatip Secondary School in Akdeniz district of Mersin province. In the study, the data were collected with the“Speaking Skill Observation Form”developed by the researcher and whose reliability was proven during the research, and transferred to the SPSS 20 package program. Two-factor ANOVA analyzes were performed on the data obtained for repeated measurements on a single factor. At the end of the study, it was seen that the text-based grammar teaching method was more effective than traditional methods in improving students' speaking skills.