Investigation of neurobiological and biochemical changes in determination of reperfusion response to intravenous thrombolytic and mechanical thrombectomy treatments in acute ischemic stroke patients
Akut iskemik inmede intravenöz trombolitik ve mekanik trombektomi tedavileri sonucu reperfüzyon yanıtının belirlenmesinde biyokimyasal ve nörobiyolojik yanıtların araştırılması
- Tez No: 702482
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM YILMAZ, PROF. DR. YASEMİN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, iv tPA ve mekanik trombektomi tedavileri sonucu nöroinflamasyon ve reperfüzyon yanıtının belirlenmesinde, MMP-9, MMP-2, VE-cadherin, N-cadherin, β2 integrin, S1PR2 ve PDGFR-β'nın rollerinin araştırılması amaçlanmıştır. Reperfüzyon mekanizmalarının anlaşılabilmesi için mekanik trombektomi ile elde edilen trombüsler incelenmiştir. Akut iskemik inme tanısı ile hastaneye başvuran 101 hasta iv tPA, mekanik trombektomi ve köprüleme tedavisi uygulananlar olmak üzere üç grupta incelenmiştir. Hastaların detaylı klinik bilgileri kaydedilmiştir. Enfarkt ve kanama hacimleri 24. saatte yapılan kraniyal görüntülemelerden hesaplanmıştır. Hastalardan tedavi öncesinde ve tedaviden 24 saat sonra kan örnekleri alınarak MMP-9, MMP-2, VE-cadherin, N-cadherin, β2 integrin, S1PR2 ve PDGFR-β düzeyleri ELISA yöntemiyle çalışılmıştır. Trombüsler, fibrin ve eritrosit içeriğinin analizi için hematoksilen-eozin ve Martius Scarlet Blue, trombüs içindeki endotelizasyon için CD34 ile boyanmıştır. Enfarkt ve kanama hacmi daha küçük olan hastalarda PDGFR-β seviyelerinin düşük olduğu görülmüştür. S1PR2 seviyeleri büyük arter aterosklerozu ile ilişkili olarak saptanmıştır. 56 trombüs örneğinden 41'i fibrinden zengin, 15'i eritrositten zengin olarak bulunmuştur. Stent-retriever ve kombine yöntemle elde edilen trombüslerde fibrin içeriğinin daha yüksek olduğu görülmüştür. Eritrosit içeriği ile hiperdens arter bulgusu arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. CD34 ile boyanan alanların semptom-rekanalizasyon süresi uzun olan hastalarda ve daha distal dallardan çıkarılan trombüslerde daha fazla olduğu görülmüştür. Sonuç olarak, PDGFR-β ve S1PR2, akut iskemik inme sonrası iskemi-reperfüzyon hasarı ve intrakraniyal kanama ile ilişkili olabilir. Trombüsün immünolojik incelemesi üzerine yapılacak olan çalışmalar bu mekanizmaların aydınlatılmasında daha fazla bilgi sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the roles of MMP-9, MMP-2, VE-cadherin, N-cadherin, β2 integrin, S1PR2 and PDGFR-β in neuroinflammation and reperfusion after iv tPA and mechanical thrombectomy. In addition, thrombi removed by mechanical thrombectomy were examined to understand the underlying mechanisms of reperfusion. 101 patients admitted with acute ischemic stroke were examined in three groups as those who underwent iv tPA, mechanical thrombectomy and bridging therapy. Detailed clinical information was recorded. Infarct and hemorrhage volumes were calculated from cranial imaging performed at 24 hours. Blood samples were taken from the patients before and 24 hours after treatment, and the levels of MMP-9, MMP-2, VE-cadherin, N-cadherin, β2 integrin, S1PR2 and PDGFR-β were studied by ELISA. Thrombi were stained with hematoxylin-eosin and Martius Scarlet Blue for the analysis of fibrin and erythrocyte contents, and CD34 for determining endothelium in thrombus. PDGFR-β levels were low in patients with smaller infarct and hemorrhage volume. S1PR2 levels were related with large artery atherosclerosis. From 56 thrombi, 41 were fibrin-dominant, 15 were RBC-dominant. Fibrin content was higher in thrombi removed with stent-retriever and combined methods. A significant relationship was found between RBC dominance and hyperdense artery sign. More CD34-stained areas were found in patients with longer symptom-recanalization time and thrombi removed from distal branches. In conclusion, PDGFR-β and S1PR2 may be associated with ischemia-reperfusion injury and intracranial hemorrhage after acute ischemic stroke. Future studies on immunological examination of the thrombus may provide further insights.