Öz-şefkat ve affetme arasındaki ilişkide duygu düzenleme güçlüğü ve bilişsel esnekliğin aracı rolü
Emotion regulatory difficulty and the instrumental role of cognitive flexibility in the relationship between self-commission and forgiveness
  1. Tez No: 702486
  2. Yazar: TÜRKAN BÜŞRA GÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN ÇAPRİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmanın temel amacı üniversite öğrencilerinin öz-şefkat ve affetme puanları arasındaki ilişkide duygu düzenleme güçlüğü ve bilişsel esneklik puanlarının aracı rol üstlenip üstlenmediği incelemektir. Bu araştırmanın temel amacına ek olarak üniversite öğrencilerinin öz-şefkat ve affetme puanlarının cinsiyete, ebeveyn tutumuna, doğum sırasına, romantik ilişki olup olmamasına, bu ilişkiden memnuniyet düzeyine, sosyal destek alıp almamasına, sosyal etkinliklere katılma durumuna ve mutluluk durumuna göre farklılaşıp farklılaşmadığının incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmanın örneklemini Mersin Üniversitesi'nde öğrenim gören 424'ü kadın (%64) 238'i erkek (%36) olmak üzere toplam 662 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Veri toplama araçları olarak“”Kişisel Bilgi Formu“, ”Öz-şefkat Ölçeği – Kısa Form“, ”Heartland Affetme Ölçeği“, ”Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği – Kısa Form“ve '' Bilişsel Esneklik Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen veriler IBM SPSS Statistics 20 ve Lisrel 8.71 istatistik programları ile analiz edilmiştir. Araştırmanın analizleri sonucunda öz-şefkat ile affetme ve bilişsel esneklik arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki, öz-şefkat ile duygu düzenleme güçlüğü arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. Affetme ile bilişsel esneklik arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki; affetme ile duygu düzenleme güçlüğü arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki; duygu düzenleme güçlüğü ile bilişsel esneklik arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. Öz-şefkat ile affetme arasındaki ilişkide duygu düzenleme güçlüğü ve bilişsel esnekliğin kısmi aracılık rolü üstlendiği saptanmıştır. Üniversite öğrencilerinin öz-şefkat ve affetme puanlarının bazı sosyo-demografik değişkenlere göre anlamlı olarak farklılaştığı bulgusuna ulaşılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular ve sonuçlar ilgili alanyazın ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine whether the difficulty in emotion regulation and cognitive flexibility scores play a mediating role in the relationship between self-compassion and forgiveness scores of university students. In addition to the main purpose of this research, it is aimed to examine whether the self-compassion and forgiveness scores of university students differ according to gender, parental attitude, birth order, whether or not they have a romantic relationship, the level of satisfaction with this relationship, whether they receive social support, their participation in social activities and their happiness status. The sample of the study consists of a total of 662 university students, 424 women (64%) and 238 men (36%) studying at Mersin University.“Personal Information Form”,“Self-Compassion Scale - Short Form”,“Heartland Forgiveness Scale”,“Emotion Dysregulation Scale - Short Form”,“Cognitive Flexibility Scale”were used as data collection tools. The obtained data were analyzed with IBM SPSS Statistics 20 and Lisrel 8.71 statistical programs. As a result of the analysis of the research, it was determined that there was a positive and significant relationship between self-compassion and forgiveness and cognitive flexibility, and a negative significant relationship between self-compassion and difficulty in emotion regulation. A positive and significant relationship between forgiveness and cognitive flexibility; a significant negative relationship between forgiveness and difficulty in emotion regulation; It was determined that there was a negative significant relationship between emotion regulation difficulties and cognitive flexibility. Difficulty in emotion regulation and cognitive flexibility were found to play a partial mediating role in the relationship between self-compassion and forgiveness. It was found that the self-compassion and forgiveness scores of university students differed significantly according to some sociodemographic variables. The findings and results obtained from the research were discussed in the light of the relevant literature.