Post-modern algının dijital sanata yansımaları
Reflections of post-modern perception on digital art
  1. Tez No: 702485
  2. Yazar: HİLAL KOÇAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALAYBEY KAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
21. yüzyılın sanatı, yaşamın merkezine yerleştirerek tasarlayan bir post-bireyin, ''öznenin'' oluşumudur. Çeşitlendirilmiş sanat, üst düzey kültür ile popüler kültür, sanat ve günlük deneyim arasındaki sınırların ne olması gerektiğini sorgular. Bu araştırmanın amacı, dijital sanat ile teknolojinin tarihsel estetik anlayışı, kendini ifade etme arzusu ve dünyayı farklı şekillerde değerlendirme fikrini post-modern düşünce ile ele alarak gelecekteki bilim ve dijital sanat bağını birbirini tamamladığının önemini vurgular. Önümüzdeki yirmi beş yıl boyunca ''Enigmatik çağ'' en iyi fikirleri, teknolojiyi ve sanatı yaratan süper akıllı toplumun yüzyılı olup, olmayacağı ile ilgili göstergeleri sunmaktır. Bu araştırma esas olarak sanatın geleceğini, 21. Yüzyıl sanatçısının yaratımından çıkardıkları sanat anlayışı üzerine düşüncelerini inceler. Bu çalışmada dijital sanat yolu ile 21. Yüzyıl gerçeği içinde parçalı kimlikler ve post-modern algı sanat yolu ile aktarabiliyor mu? Ya da çağın içinde ki oluşumlardan yola çıkarak kendini yorumluyor mu? Sanatın dijital algoritma düzenin içinde yerinin nerede olduğu ile ilgili cevaplar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Art of the 21st century is the formation of a post-individual,“subject”, who designs by placing art at the center of life. Diversified art questions what the boundaries between high-end culture, popular culture, art and everyday experience should be. The aim of this research is the historical aesthetic understanding of digital art and technology, emphasizing the importance of complementing science and digital art in the future by addressing the desire for self-expression, the idea of evaluating the world in different ways with post-modern thought, and how in the next twenty-five years, the“Enigmatic age”is to present indications as to whether or not it will be the century of the super-intelligent society that creates the best ideas, technology and art. This research mainly examines the future of art and the 21st century artist's thoughts on the understanding of art they derive from their creation. This study offers answers about where art has its place in the digital algorithm order. In this study, answers to these questions will be provided; can the fragmented identities and post-modern perception be conveyed through art in the 21st century reality through digital art? Or does it interpret itself based on the formations of the age?